بین المللی

آمریکا، پایان حضور ۲۰ ساله خود در افغانستان را اعلام کرد

خبرمهم: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در پی اعلام خروج کامل نیروهایی نظامی آمریکا از افغانستان و پایان دو دهه اشغالگری در این کشور گفت: حضور ۲۰ ساله نظامی ما در افغانستان پایان یافت.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، بایدن روز دوشنبه به وقت محلی پس از آنکه ژنرال کنث مک کنزی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا ( سنتکام )  در ارتباطی ویدئویی با پنتاگون اعلام کرد  خروج ارتش آمریکا از افغانستان بطور کامل تکمیل شد، این بیانیه را صادر کرد.به گزارش کاخ سفید، بایدن در این بیانیه افزود در ۱۷ روز گذشته نیروهای آمریکایی بزرگترین عملیات خروج هوایی در تاریخ آمریکا را انجام دادند و بیش از ۱۲۰هزار شهروند آمریکایی، شهروند کشورهای متحد و متحدان افغان آمریکا را خارج کردند.
رئیس جمهوری آمریکا گفت که روز سه‌شنبه درخصوص تصمیمش برای تمدید نکردن ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان خطاب به مردم کشورش سخنرانی خواهد کرد.
بایدن اظهار داشت که طبق نظر تمام فرماندهان میدانی آمریکا، پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان بهترین راه ممکن برای حفاظت از جان نیروهای نظامی آمریکا و تضمین امنیت خروج غیرنظامیان از این کشور طی هفته‌ ها و ماههای آینده است.
وی تصریح کرد از وزیر خارجه خواسته‌ ام  به هدایت هماهنگی با شرکای بین‌المللی ادامه دهد تا مطمئن شویم هر آمریکایی، شریک افغانستانی و شهروندان خارجی که می‌خواهند کشور را ترک کنند، بتوانند خارج شوند.
رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز دوشنبه تصویب شد پیام روشنی از  آنچه جامعه بین المللی از طالبان انتظار دارد، به آنها می فرستد که باید آزادی سفر را رعایت کنند.طالبان درباره عبور امن تعهد داده است و جهان آنها را مسوول تعهداتشان می داند.
وی همچنین از مردم آمریکا خواست قدردان سه چیز باشند، نیروها و دیپلمات‌هایی که این عملیات را با توجه به خطر بسیار بالا، انجام دادند، شبکه‌ای از داوطلبان که در شناسایی نیروها برای خروج کمک کردند و برای کسانی که از متحدان افغانستانی در خانه‌های جدیدشان استقبال می‌کنند.
ژنرال کنث مک کنزی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا ( سنتکام ) روز دوشنبه به وقت محلی در ارتباطی ویدئویی با پنتاگون اعلام کرد  خروج ارتش آمریکا از افغانستان بطور کامل تکمیل شد.
این مقام نظامی آمریکایی اضافه کرد که هواپیماهای نظامی آمریکا و ائتلاف بیش از ۱۲۳ هزار غیرنظامی را از  افغانستان خارج کردند.
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز پیش از سخنان مک کنزی اعلام کرد: رئیس جمهوری بر تصمیم خود مبنی بر خروج از افغانستان پایبند است.
وی تصریح کرد وزیر خارجه با شرکای بین المللی دیدار می‌کند تا گذرگاه‌های امن را برای کسانی که مایل به خروج از افغانستان پس از ۳۱ اوت (۹ شهریور)  هستند، فراهم کند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز دوشنبه خود قطعنامه‌ای درباره افغانستان به تصویب رساند که در آن از طالبان خواست بر خروج امن افغان ها و اتباع خارجی پایبند بماند.شورای امنیت سازمان ملل متحد این قطعنامه را با ۱۳ رای موافق و دو رای ممتنع تصویب کرد.
این قطعنامه  از سوی آمریکا پیشنهاد شد و مورد حمایت  فرانسه و  انگلیس قرار گرفت. چین و روسیه به این قطعنامه رای ممتنع دادند.
در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به بیانیه طالبان در ۲۷ اوت ۲۰۲۱ اشاره شده  که در آن طالبان متعهد شده اند افغان ها قادر خواهند بود به خارج از کشور سفر کنند،هر زمان که بخواهند افغانستان را ترک کرده و از هر گذرگاه مرزی ، چه هوایی و چه زمینی ، از جمله در فرودگاه کابل بازگشایی و ایمن شده و هیچ کس مانع سفر آنها نمی شود.
شورای امنیت در قطعنامه خود آورده است انتظار دارد  طالبان به این تعهدات و سایر تعهدات، از جمله در مورد خروج امن افغان ها و همه اتباع خارجی از افغانستان ، پایبند باشند. /ایرنا

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا