سیاسی

روایت کمتر شنیده شده مشاور عالی رهبر انقلاب درباره یک عملیات بر روی ۸۲ میلیارد بشکه نفت!

خبرمهم: سرلشکر صفوی گفت: بعد از جنگ در این منطقه، از اهواز به سمت بستان تا نوار مرزی کوشک و طلاییه تا خرمشهر ۸۲ میلیارد بشکه نفت کشف شد و جزء ذخایر اثبات‌شده نفت کشور به شمار آمد که الآن داریم استخراج می‌کنیم.

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرمهم، به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، عملیات بیت‌المقدس به‌عنوان یکی از عملیات‌های بزرگ و بسیار مهمی است که طی چهار مرحله رزمندگان ایران اسلامی توانستند بیش از ۵٫۴۰۰ کیلومترمربع از خاک ایران را که به اشغال عراق درآمده بود، پس بگیرند. همچنین آزادسازی شهرهای خرمشهر، هویزه و پادگان حمید در استان خوزستان را می‌توان از دیگر دستاوردهای بزرگ این عملیات برشمرد.

همچنین این عملیات مهم دارای ابعاد مختلفی است که هر یک از این ابعاد تأثیرات زیادی در آینده سیاسی، اجتماعی، نظامی و روابط بین‌الملل داشته است. ازجمله می‌توان به اهمیت زمین‌های بازپس‌گیری شده اشاره کرد به‌طوری‌که سردار سرلشکر یحیی(رحیم) صفوی که در عملیات بیت‌المقدس به‌عنوان معاون عملیاتی سپاه و جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه مرکزی کربلا حضورداشته در کتاب تاریخ شفاهی خود با عنوان «از سنندج تا خرمشهر» که توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده است، در خصوص اهمیت منطقه عملیاتی عملیات بیت‌المقدس می گوید: برای اینکه در تاریخ ثبت بشود عرض می‌کنم بعد از جنگ در این منطقه، از اهواز به سمت بستان تا نوار مرزی کوشک و طلاییه تا خرمشهر ۸۲ میلیارد بشکه نفت کشف شد و جزء ذخایر اثبات‌شده نفت کشور به شمار آمد که الآن داریم استخراج می‌کنیم.

ما نمی‌دانستیم اما سؤال این است که آیا عراقی‌ها می‌دانستند که آمدند اینجا را گرفتند؟ ما این را اطلاع نداریم، ولی من احتمال می‌دهم انگلیسی‌ها چون در این منطقه بیشتر از همه حفاری نفتی کرده بودند، می‌دانستند. آن‌ها حتی در جزایر مجنون هم چاه زده بودند. بعضاً ایران و عراق چاه‌های نفت مشترک دارند؛ مثلاً در گوشه طلاییه در مجنون حوضچه نفتی ایران و عراق مشترک است. اینکه عراقی‌ها می‌دانستند یا نمی‌دانستند، نمی‌دانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن