فناوری

نگاهی به تکنولوژی تغییر رنگ بدنه بی ام و E Ink

خبرمهم: بی‌ام‌و با عملی کردن وعده خود اقدام به معرفی خودرویی کرد که رنگ بدنه‌اش تغییر می‌کند. این خودرو که بی‌ام‌و iX Flow نام گرفته در نمایشگاه CES ۲۰۲۲ رونمایی و توجهات زیادی را به خود جلب کرد. امروز می‌خواهیم نگاهی دقیق‌تر به فرایند تولید این خودرو داشته باشیم، فرایندی که از مزیت یک تکنولوژی قدیمی برای هدفی جدید سود برده است.

احتمالاً می‌دانید که تکنولوژی E Ink بکار رفته در بدنه تغییر رنگ دهنده بی‌ام‌و iX Flow چیز جدیدی نیست. این تکنولوژی در دستگاه‌هایی همچون کیندل آمازون بکار رفته و باعث شده ما چیزهای بیشتری را مطالعه کنیم. استلا کلارک مدیر پروژه iX Flow می‌گوید یکی از چالش‌های پیش روی تولید این خودرو ترکیب قطعه دو بعدی و سخت همچون پانل‌های E Ink با شکل سه‌بعدی بدنه خودرو است.

به گزارش بخش فناوری سایت خبرمهم، آنچه تیم مهندسی انجام داده تقسیم کردن بدنه خودرو به بخش‌هایی بوده که با پانل‌های E Ink پوشانده می‌شوند. این یک فرایند خسته کننده بوده و تلاش‌های زیادی برای کسب نتیجه دلخواه و مدنظر صورت گرفته است. در نهایت کلارک می‌گوید iX Flow به استانداردهای خودرویی مناسب رسیده است. به این ترتیب پوشش روی پانل‌های E Ink تولید شده و به گونه‌ای بکار رفته که در تمامی شرایط آب و هوایی کارکرد خود را از دست نداده‌اند.

این تکنولوژی و خودرو تنها برای نمایش نبوده و در واقع بی‌ام‌و iX Flow در معابر عمومی قابل راندن است. البته این کار صورت نگرفته اما در ویدئوی منتشر شده به احتمال تولید این خودرو اشاره شده است.

اما این تکنولوژی تغییر رنگ چگونه کار می‌کند؟ تغییرات رنگ مایع با تولید پوشش بدنه خاصی صورت گرفته است. زمانی که پیگمنت های رنگی توسط پیام‌های الکتریکی تحریک شوند، تکنولوژی الکتروفورتیک باعث خواهد شد پیگمنت های رنگی متفاوتی به سطح آمده و باعث شوند رنگ بدنه تغییر کند. آدریان فن هوی دونگ، مدیر طراحی گروه بی‌ام‌و می‌گوید:

تکنولوژی خلاقانه E Ink راه‌های کاملاً جدیدی را برای تغییر ظاهر خودرو بر اساس سلیقه خریدار گشوده است. این تکنولوژی ظرفیت بالایی برای شخصی‌سازی ظاهر خودروها دارد. بی‌ام‌و iX Flow هم با E Ink چنین چیزی را به نمایش گذاشته است.

BMW-iX-Flow-with-E-Ink-tech-ev-ia03-767×511

رنگ انتخابی برای خودرو نشان دهنده شخصیت راننده است. رنگ‌های موجود بی‌ام‌و طیف وسیعی را در برمی‌گیرد و هر فردی می‌تواند بنا به سلیقه خود رنگی را انتخاب کند.

رنگ قابل‌تغییر بدنه می‌تواند به کابین نیز سرایت کند. این کار با در نظر گرفتن توانایی‌های مختلف رنگ‌های روشن و تیره در منعکس کردن نور خورشید و جذب انرژی گرمایی انجام می‌شود. سطوح سفید نور را بیشتر از سطوح مشکی بازتاب می‌دهند و با استفاده از رنگ روشن در بدنه می‌توان از دمای داخل کابین کاست. در هوای سردتر می‌توان رنگ تیره‌تری را برای بدنه انتخاب کرد تا خودرو نور بیشتری را به خود جذب کند.

در هر دو مورد، تغییرات رنگ می‌تواند به کاهش انرژی گرمایشی یا سرمایشی موردنیاز کمک کند. این امر انرژی موردنیاز سیستم برقی برای تأمین گرما و سرمای خودرو را کاهش داده و روی مصرف سوخت تأثیر مثبتی می‌گذارد. این موضوع در یک خودروی الکتریکی به معنی شعاع حرکتی بیشتر خواهد بود. این تکنولوژی در کابین می‌تواند از گرم شدن بیش از حد داشبورد جلوگیری کند.

خود تکنولوژی E Ink به شدت کم‌مصرف است. برخلاف نمایشگرها یا پروژکتورها، تکنولوژی الکتروفورتیک نیازمند انرژی برای پایدار نگه داشتن رنگ انتخابی نیست.

پی‌نوشت: الکتروفورز به معنی حرکت ذرات در یک مایع و تحت میدان الکتریکی است. این تکنیک از شناخته‌شده‌ترین روش‌های آزمایشی برای جداسازی مولکول‌ها محسوب می‌شود.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا