اجتماعیسلامت

واکسن روسیه برای نوع انگلیسی ویروس کرونا نیز موثر است

خبرمهم: مدیر مرکز تحقیقات ملی روسیه با اشاره به اینکه تا پایان سال، ۱.۵ میلیون شهروند روس واکسینه می‌شوند، گفت: واکسن "اسپوتنیک-۵" افراد را در برابر نوع جهش یافته ویروس کرونا که در انگلیس پیدا شده، هم محافظت می‌کند.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم،   “الکساندر گونتسبورگ” مدیر مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه “گامالیا” که با همکاری وزارت دفاع این کشور، نخستین واکسن علیه ویروس کرونا با عنوان “اسپوتنیک-۵” را تولید و به ثبت رسانده، اعلام  کرد که این واکسن روسی، افراد را در برابر نوع جهش یافته ویروس کرونا ویروس که در انگلیس پیدا شده هم محافظت می‌کند.

این دانشمند روس در پاسخ خبرنگاران در این باره گفت: «بله. مطمئناً واکسن “اسپوتنیک-۵” در برابر این نوع جهش یافته از ویروس کرونا نیز مقاوم است و افراد واکسینه شده را از آن محافظت می‌کند.»

به گفته وی، این جهش فقط روی نقطه کوچکی از سطح پروتئین ویروس کرونا تأثیر می گذارد و در کارآیی واکسن “اسپوتنیک-۵” برای مقاوم کردن بدن در برابر آن تغییری ایجاد نخواهد کرد.

در اوایل روز پنجشنبه مشخص شد که دانشمندان روسی نمونه‌هایی از نوع جدید جهش یافته ویروس کرونا را از انگلستان دریافت کرده‌اند و در آینده نزدیک آن را مورد بررسی دقیق قرار خواهند داد.

الکساندر گونتسبورگ همچنین اعلام کرد که آزمایشات واکسن روسی “اسپوتنیک-۵” به روی داوطلبان بالای ۶۰ سال دیگر به پایان رسیده و نتایج حاصله به وزارت بهداشت فدراسیون ارسال شده است.

مدیر مرکز تحقیقات ملی روسیه ابراز امیدواری کرد که تصمیم گیری در مورد واکسیناسیون شهروندان در این رده سنی در آینده نزدیک اتخاذ خواهد شد.

وی همچنین یادآور شد که تا پایان سال ۲۰۲۰ ، بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان روس در برابر ویروس کرونا واکسینه خواهند شد./تسنیم

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا