استانیسیاسیقم

چگونه زندانیان سیاسی را به دریاچه قم می‌انداختند

خبرهای فوری: فرماندار نظامی تهران بود دستور می‌داد یک‌یک زندانیان سیاسی را نیمه‌های شب درون یک گونی قرار دهند

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، «الموتی، وزیر دادگستری دوران پهلوی دوم فاش کرد سپهبد آزموده سال‌ها پیش که فرماندار نظامی تهران بود دستور می‌داد یک‌یک زندانیان سیاسی را نیمه‌های شب درون یک گونی قرار دهند و آنها را در تاریکی شب از هواپیما به درون دریاچه نمک قم بیندازند و در اعماق دریاچه مدفون‌شان کنند.»

محمد بلوری، روزنامه‌نگار پیشکسوت، در روزنامه ایران نوشت: «دکتر علی امینی، نخست‌وزیر دوران پهلوی دوم با بحران اقتصادی در کشور روبه‌رو شد و ضمن توصیه به خانواده‌ها برای قناعت و صرفه‌جویی به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی دستور داد در مکاتبات مختلف از پشت و روی کاغذ استفاده کنند. از جمله به وزارت دادگستری اعلام کرد ارتشیان بازنشسته‌ای را که پس‌ از انتخاب برای مشاغل اجتماعی و اقتصادی مرتکب سوءاستفاده‌های کلانی شده‌اند، تحت تعقیب قضایی قرار دهد و به‌ جرم اختلاس و روشوه‌خواری محاکمه شوند.

یکی از این ژنرال‌ها سپهبد حسین آزموده بود که شادروان حاج‌سیدجوادی، دادستان تهران دستور احضارش را صادر کرد تا برای انجام تحقیق و بازجویی به اتهام جنایاتی که در زمان دادستانی نظامی‌اش مرتکب شده بود، در دادگستری حاضر شود. در آن زمان (سال ۱۳۴۰) که خبرنگار گروه حوادث کیهان بودم سپهبد آزموده را می‌دیدم که به کاخ دادگستری رفت‌وآمد دارد بدون این که ما خبرنگاران کیهان و اطلاعات بدانیم علت احضار او به دادگستری چیست. تا این که یک روز فرصتی پیش آمد تا با نورالدین الموتی، وزیر دادگستری دیداری داشته باشم و در این دیدار با وزیر بود که برایم ماجرای جنایات هولناکش فاش شد و الموتی فاش کرد آزموده سال‌ها پیش که فرماندار نظامی تهران بود دستور می‌داد یک‌یک زندانیان سیاسی را نیمه‌های شب درون یک گونی قرار دهند و آنها را در تاریکی شب از هواپیما به درون دریاچه نمک قم بیندازند و در اعماق دریاچه مدفون‌شان کنند.»

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

یک دیدگاه

  1. نمیگویم درست هست یا غلط فقط برای یک زندانی هواپیما بلند شود آن هم از نوع نظامی چون در ارتفاع بتواند در را باز کنند چون در هواپیمای غیر نظامی امکان ندارد بعد یک یا دو تا گونی تو دریاچه بیندازد و برگردد با آن همه هزینه پرواز وووووو کمی تا قسمتی غیر معقول هست حالا اگر میگفتند هلیکوپتر قابل قبولتر بود و اصلا با یک قایق هم میشده !!!!! قصه گویی که شاخ ودم نمیخواهد که ……

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا