بین المللیسیاسی

دیدار سران ایران و اردن پس از ۱۵ سال + عکس

به گزارش خبرهای فوری به نقل از تسنیم، روز گذشته حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان در حاشیه برگزاری اجلاس همکاری کشورهای اسلامی در ترکیه با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن دیدار کوتاهی داشت. 

آخرین دیدار یک مقام عالیرتبه ایرانی با پادشاه اردن به دیدار رئیس دولت اصلاحات و ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در سال ۱۳۸۲ و در جریان سفر وی به تهران باز می‌گردد. روز گذشته و پس از ۱۵ سال دوباره رئیس جمهور ایران و پادشاه اردن با یکدیگر دیدار کردند.

دیدار رئیس جمهور ایران و پادشاه اردن در حاشیه اجلاس همکاری کشورهای اسلامی
دیدار رئیس جمهور ایران و پادشاه اردن در حاشیه اجلاس همکاری کشورهای اسلامی

علاوه بر دیدار رئیس دولت اصلاحات و پادشاه اردن، مقامات دیگری از جمهوری اسلامی ایران نیز با وی دیدار کرده‌اند. از جمله این دیدارها می‌توان، به دیدار اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور در دولت دهم در سال ۸۹، دیدار علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه دولت دهم در اردیبهشت ماه سال ۹۲ و دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در شهریور ماه سال ۹۲  با ملک عبدالله دوم اشاره کرد.

همچنین مقاماتی از کشور اردن نیز طی سالیان اخیر ضمن سفر به ایران با برخی مقامات کشورمان دیدار کرده اند. سفر رئیس مجلس اردن به ایران و دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی  و همچنین سفر وزیر امور خارجه اردن به تهران و دیدارش با حجت‌الاسلام روحانی در سال‌های ۹۳ و ۹۵ از این جمله است.

دیدار رئیس جمهور ایران و پادشاه اردن در حالی صورت می‌گیرد که دو کشور پس از انقلاب اسلامی و بواسطه حمایت‌های اردن در زمان پادشاهی ملک عبدالله اول از صدام حسین در جنگ با ایران از سطح خوبی برخوردار نبوده است. پس از پایان جنگ و با روی کار آمدن ملک عبدالله دوم در اردن، این کشور همواره در همسویی با سیاست‌های آمریکا و غرب، مواضع منفی علیه ایران اتخاذ کرده است.

در سال‌های اخیر نیز به دلیل حمایت‌ و پشتیبانی رسمی اردن از تروریست‌های تکفیری در بحران سوریه و کمک‌های فراوانی که این کشور در حوزه آموزش و پشتیبانی از ترویست‌ها در منطقه داشته است،  موجب شده تا روابط بین ایران و اردن در مقاطعی رو به تیرگی بگذارد.

انتهای پیام/

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا