بین المللی

چین: ناتو اروپا را به هم ریخته و حالا دنبال آشوب در خاورمیانه است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد، ناتو اروپا را به هم ریخته و حالا به‌دنبال ایجاد آشوب در حوزه آسیا و اقیانوسیه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد، ناتو اروپا را به هم ریخته و حالا به‌دنبال ایجاد آشوب در حوزه آسیا و اقیانوسیه است.به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه، گفت ناتو اروپا را به‌هم ریخته است و درباره تحریکات این اتحاد نظامی در حوزه اقیانوسی هند-آرام نیز هشدار داد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، ونبین در واکنش به ادعاهای روز پنجشنبه «لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس، ناتو را به دستور دادن به دیگر کشورها برای اطاعت از هنجارهای خود متهم کرد که شامل «جنگ‌افروزی‌های بی‌محابا و ریختن بمب بر روی کشورهای مستقل و کشتن و آواره کردن غیرنظامیان بی‌گناه است».

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: «ناتو به عنوان یک سازمان نظامی در حوزه اقیانوس اطلس شمالی، طی سال های اخیر وارد حوزه آسیا-اقیانوسیه شده ا وزن خود را بر روی منطقه انداخته و درگیری به راه اندازد».

او همچنین گفت: «ناتو اروپا را به هم ریخته است و تلاش می‌کند که حوزه آسیا و اقیانوسیه و حتی کل جهان را به آشوب بکشد».

لیز تراس روز پنجشنبه مدعی شده بود که «در صورتی که چین مطابق قوانین بازی نکند، قادر نخواهد بود رشد خود را ادامه دهد. چین باید با گروه هفت تبادل تجاری داشته باشد. ما نماینده نیمی از اقتصاد جهان هستیم و گزینه‌هایی داریم».

وزیر امور خارجه انگلیس ادعا کرد:‌‌ «ما به روس‌ها نشان داده‌ایم که چه گزینه‌هایی داریم و آماده هستیم زمانی که قوانین بین‌المللی نقض می‌شوند آن‌ها را انتخاب کنیم».

ونبین چند روز پیش نیز تأکید کرده بود: «همه طرف‌ها ابتدا باید از گفت‌وگو و مذاکره برای جلوگیری از تشدید درگیری‌ها حمایت کنند تا از پرداخت هزینه بیشتر اروپا و جهان جلوگیری شود».

وی همچنین گفت: «امیدواریم که همه طرف‌های ذینفع خونسردی نشان دهند و اجازه تشدید تنش را ندهند»./فارس

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا