بین المللی

وضعیت کنونی افغانستان نتیجه مداخله نظامی آمریکاست

خبرمهم: سفیر ایران در اتریش گفت: وضعیت جاری در افغانستان در درجه اول نتیجه مستقیم مداخله نظامی ایالات متحده آمریکا و دیگر نیروهای خارجی در این کشور و خروج غیر مسئولانه آنها بعد از بیست سال است.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، عباس باقرپور سفیر ایران در وین در نخستین پنل کنفرانس بین المللی مهاجرت وین خاطرنشان کرد: بدون تردید،  وضعیت جاری افغانستان در درجه اول نتیجه مستقیم مداخله نظامی ایالات متحده و دیگر نیروهای خارجی در افغانستان و خروج غیر مسئولانه آنها بعد از بیست سال است. کمک‌های سازمان‌های بین المللی تنها هفت درصد هزینه های جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی از مهاجران را پوشش داده و مابقی را کشورمان پرداخت کرده است.  هم اکنون سیل مهاجران افغان در حال ورود به ایران هستند ولی به دلایل مشخص، این هجوم در اروپا خبری نمی شود. هم چنین ناامید کننده است که برخی کشورهای اروپایی به طور علنی اعلام می کنند از پذیرش پناهندگان افغان امتناع می کنند. وی با اشاره به این موضوع که پناهندگان افغان از امکانات درمانی و آموزشی ایران در شرایطی استفاده می کنند که جمهوری اسلامی ایران به میلیاردها یورو پول مسدود شده در نتیجه تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی آمریکا دسترسی ندارد، گفت: ما حتی نتوانستیم با استفاده از پول خود واکسن کرونا برای مهاجران تهیه کنیم.  علاوه بر کمک های مالی، ما از ابزارها و تجهیزات مراقبت های بهداشتی پیشرفته برای بیمارستان های مرزی خود و هرگونه ابزار لجستیکی دیگری که برای زندگی روزمره پناهندگان از جمله تحصیل و ایجاد شغل بیشتر ضروری است، استقبال می کنیم. ارائه تجهیزات لازم و پیشرفته برای ردیابی مرزها و جلوگیری از سوء استفاده قاچاقچیان مواد مخدر از پناهندگان نیز بسیار مهم است. نیازی به ذکر نیست که مبارزه ایران با قاچاقچیان مواد مخدر، برای حفاظت از اروپایی ها برای کشور ما بسیار پرهزینه بوده است.
سفیر ایران در اتریش در پاسخ به سوال یکی از حاضران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آماده گفت‌وگو با اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرت از افغانستان است ولی این گفت‌وگو باید بر مبنای تفاهم درباره اصول مشترک و بازنگری این اتحادیه در اصول سیاسی خود با هدف کمک موثر به پناهندگان باشد.
کنفرانس بین المللی مهاجرت وین صبح امروز  با سخنرانی وزیر کشور  اتریش افتتاح شد.  عباس باقرپور سفیر کشورمان در وین، معاون وزیر خارجه تاجیکستان و سفیر ترکیه در نخستین پنل این کنفرانس به صورت حضوری صحبت کردند.  عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به صورت مجازی در این نشست شرکت کرد.
ششمین کنفرانس بین المللی مهاجرت وین به همت سازمان بین المللی توسعه سیاست های مهاجرتی طی روزهای ۲۷ و ۲۸ مهر در وین برگزار می شود.  در نشست امسال که به دلیل محدودیت های کرونایی به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود، دستور کار اصلی کنفرانس، تحولات افغانستان است. مقاماتی از یونان، مجارستان و بوسنی و هرزگوین نیز در این نشست حضور داشتند. /ایرنا

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا