اقتصادی

اوج گیری صادرات نفت ایران

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم، برآوردها از صادرات یک میلیون بشکه ای نفت ایران  در پایان ۲۰۲۰ خبر می دهد. در ماه ژانویه نیز سومین افزایش تولید بزرگ اوپک  به کشورمان اختصاص داشت وشرکت‌های رصد نفتکش های نفتی، از ادامه افزایش صادرات نفت ایران در یک ماه ۲۰۲۱ خبر داده و گفته اند که این رقم حتی تا قبل از سال میلادی گذشته به بیش از یک میلیون بشکه در روز نیز رسیده است. در این حال گزارش ها حاکی است که ایران، سومین افزایش تولید بزرگ اوپک در ژانویه ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده است. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، بر اساس برآورد سه شرکت، صادرات نفت ایران به رغم تحریم ها، پس از افزایش در سه ماه چهارم سال گذشته میلادی، در ماه ژانویه ۲۰۲۱ در حال افزایش است. اس وی بی اینترنشنال تخمین زد که صادرات نفت ایران از ۴۹۰ هزار بشکه در روز در ماه اکتبر به ۷۱۰ هزار بشکه در روز در ماه دسامبر (آخرین ماه سال۲۰۲۰) افزایش یافته است و این محموله ها و تولید تا این زمان از ماه ژانویه ۲۰۲۱ در حال افزایش است. شرکت سوئیسی «پترولاجستیک» نیز پیش بینی کرد صادرات نفت ایران در این ماه (ژانویه) برای نخستین بار از آوریل ۲۰۱۹ به ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. این رقم در سه ماه چهارم ۲۰۲۰، در مقیاس روزانه، ۱۰۰ هزار بشکه افزایش یافته بود. یک منبع آگاه در شرکت سوم رهیابی محموله ها نیز معتقد است میزان محموله های ماه ژانویه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز نخواهد بود اما نسبت به ماه دسامبر افزایش دارد.این آمارها با آمارهای اوپک از رشد تولید نفت اعضای این سازمان نیز مطابقت دارد. بر این اساس  تولید نفت اوپک در شرایطی برای هفتمین ماه متوالی در ماه ژانویه افزایش یافته که ایران پس از عربستان، عراق و ایران بیشترین افزایش تولید را به خود اختصاص داده است.

 تخمین یک میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران در پایان ۲۰۲۰ این داده ها در شرایطی اعلام شده است که پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران از رشد قابل توجه صادرات نفت کشورمان خبر داده است. از سوی دیگر خبرگزاری مهر به نقل از منابع اطلاعاتی نوشته که ایران خیلی بیشتر از آن‌چه آمریکا گمان می‌کند نفت صادر می‌کند. اشاره این گزارش به گزارش کنگره آمریکاست که در آن میانگین صادرات نفت ایران ۲۲۷,۰۰۰ بشکه در روز در نظر گرفته شده است. در این باره ایسنا به نقل از بلومبرگ تخمین دیگری را اعلام کرده و نوشته که صادرات هفتگی نفت ایران حتی پیش از پایان سال میلادی گذشته به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسیده بود.

ردیابی نفت ایران دشوار است طبق این گزارش ها، اگر چه تقریباً واضح است که اغلب صادرات نفت خام ایران به چین می‌رود، اما چین به طور رسمی اعلام کرده است که هیچ نفتی از ایران وارد نمی کند.  به نظر می رسد به کارگیری روش هایی موجب شده ردیابی و تعیین دقیق صادرات نفت ایران دشوار باشد. به عنوان مثال گفته شده که همه نفت ایران مستقیم به چین نمی رسد. گزارش جدید واتکینز به نقل از منابع آگاه حاکی از این است که بیشتر واردات نفت چین از ایران از طریق مالزی و بخشی از طریق اندونزی انجام می شود. در کنار این موارد باید به انتقال نفت ایران بین دو کشتی، ترکیب کردن نفت با انواع دیگر نفت خلیج فارس و خاموش کردن دستگاه ردیابی نفتکش ها نیز اشاره کرد. /خراسان

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا