اجتماعیسلامت

توصیه‌های کرونایی که جان سالمندان را نجات می‌دهد

خبرمهم: استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره رعایت برخی نکات بهداشتی در سالمندان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا هشدار داد.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مطالعات انجام‌شده در کشورهای مختلف اظهار دانشگاه اظهار کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که سالمندان بیش از سایر گروه‌های سنی در معرض خطر ابتلای شدید ومرگ ناشی از این ویروس کووید ۱۹ هستند.

او با اشاره به اینکه متوسط سن فوت‌شدگان کرونا در کشور ما نیز بالاتر از ۶۰ سال است، افزود: مطالعه‌ای در ایالات‌متحده نشان داد که بیش از ۸۰ درصد مرگ‌ومیر در بین افراد ۶۰ ساله و بالاتر رخ‌ داده و بیشترین درصد پیامدهای شدید در بین افراد ۸۵ ساله مشاهده‌ شده است.

سوری بیان کرد: با شروع اپیدمی کرونا، قرنطینه خانگی و پرهیز از حضور در اجتماعات و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مناسب در دستور کار جوامع قرار گرفت. فاصله‌گذاری اجتماعی برای همه سنین توصیه می‌شود ولی سالمندان بالای ۶۰ سال به دلیل خطر ابتلای بالا و به خصوص سالمندان مبتلای مسن‌تر به دلیل مرگ‌ومیر بالا نیاز به مراقبت‌ها و توجهات خاص دارند.

او گفت: از طرفی نیز ممکن است، فاصله‌گذاری اجتماعی و یا قرنطینه به‌ویژه در افراد سالمند سبب بروز مشکلات روانی و شدت یافتن بیماری‌های مزمن آنها شود.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: بسیاری از سالمندان نیز از بیماری‌های مزمن مانند فشارخون بالا، دیابت یا بیماری‌های قلبی عروقی رنج می‌برند و به‌طورمعمول و به‌صورت دوره‌ای تحت حمایت مراقبت‌های بهداشتی درمانی هستند همچنین اپیدمی کووید ۱۹ به‌خصوص در این گروه سبب اختلال در دسترسی به این خدمات می‌شود بنابراین برای این افراد هرچه سریع‌تر باید سیستم مراقبتی جایگزین مناسب در نظر گرفته شود تا از بروز عواقب بعدی در آن‌ها پیشگیری شود.

سوری با اشاره به این که به حداقل رساندن نیاز به خروج از منزل در سالمندان نکته‌ای اساسی است، توضیح داد: سالمندان باید منابع کافی از مواد غذایی فاسد نشدنی را در دسترس داشته باشند و داروهای لازم برای حداقل ۳۰ روز خود را تهیه کنند تا نیاز نباشد از منزل خارج شوند. آن‌ها باید از مسافرت‌های غیرضروری تا حد امکان خودداری کنند تا خطر قرار گرفتن در معرض ویروس کاهش یابد.

لزوم پیش‌بینی و اجرای تمهیدات مناسب برای پیشگیری از ورود ویروس کووید ۱۹ به محیط‌های مستعد گسترش بیماری مانند سرای سالمندان نکته‌ای اساسی است که سوری به آن اشاره کرد و گفت: به علت وجود افراد مستعد در سرای سالمندان انتقال و گسترش بیماری کووید ۱۹ در این محیط‌ها به‌سرعت صورت می‌گیرد بنابراین اجرای غربالگری علامتی و سیاست‌های محدودکننده برای ملاقات‌کنندگان و کارکنان غیرضروری، اجرای غربالگری کارکنان، پایش علامتی ساکنان سرای سالمندان، فاصله‌گذاری اجتماعی شامل محدود کردن رفت‌وآمد ساکنین و فعالیت‌های گروهی همین‌طور آموزش کارکنان جهت کنترل آلودگی و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی و رفع کمبود تجهیزات حفاظتی از نکات اساسی است.

او گفت: مطالعه‌ای نشان داد که آلودگی یک نفر از سالمندان مقیم یک مرکز نگهداری سالمندان، منجر به آلودگی ۱۲۹ نفر شامل ساکنین، کارکنان و ملاقات‌کنندگان و فوت ۲۳ نفر شد. لذا پیشگیری، غربالگری و شناسایی سریع مبتلایان و اجرای محدودیت‌هایی نظیر ملاقات و تماس‌های فیزیکی غیرضروری حیاتی هستند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: با توجه به میزان بالای ابتلا، گسترش و مرگ‌ومیر افراد مسن که اغلب بیماری‌های زمینه‌ای نیز دارند، پیش‌بینی و اجرای تمهیدات مناسب جهت جلوگیری از ابتلا، تشخیص سریع و مراقبت مناسب در محیط‌هایی نظیر سرای سالمندان لازم است.

سوری گفت: رعایت نکات بهداشتی و محافظتی، سالمندانی که توسط پرستار یا اعضای خانواده در منزل نگهداری می‌شود الزامی است./yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن