اجتماعی

واکنش‌ها به مصوبه جدید مجلس؛ مخالفت حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی با تعطیلی روز شنبه

خبرمهم: مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی مبنی بر تعطیلی روز شنبه واکنش‌هایی را در پی داشت.

حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی مرجع تقلید شیعیان در مورد تصویب تعطیلی روز شنبه توسط نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای اعلام کرد: در چنین روز‌هایی که دشمن صهیونیست فزون از هفت ماه، به نسل‌کشی پرداخته و هزاران شهروند غزه را به خاک و خون کشیده است آیا صلاح است در چنین شرایط روز تعطیلی دشمن که شنبه است، در جمهوری اسلامی ایران نیز به رسمیت شناخته شود. دنیای خارج که چشمانشان به ایران اسلامی باز است در این مورد چگونه داوری می‌کنند و آیا این نشانه غلبه فرهنگ غربی نیست؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، متن بیانیه حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی مرجع تقلید شیعیان در مخالفت با مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی مبنی بر تعطیلی روز شنبه به شرح زیر می‌باشد:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

محضر محترم نمایندگان مجلس شورای اسلامی ـ دام تاییداتهم

با اهداء سلام، موفقیت همگان را از خداوند متعال خواهانم.

تصدیق می‌دهد؛ تعطیلی روز شنبه که در مجلس به تصویب رسید از لحاظ داخلی و خارجی قابل ملاحظه است.

از لحاظ خارجی:

در چنین روزهایی که دشمن صهیونیست فزون از هفت ماه، به نسل‌کشی پرداخته و هزاران شهروند غزه را به خاک و خون کشیده است آیا صلاح است در چنین شرایط روز تعطیلی دشمن که شنبه است، در جمهوری اسلامی ایران نیز به رسمیت شناخته شود. دنیای خارج که چشمانشان به ایران اسلامی باز است در این مورد چگونه داوری می‌کنند و آیا این نشانه غلبه فرهنگ غربی نیست؟

از نظر داخلی:

۱- استدلال آقایان بر تعطیلی روز شنبه با منطق آنان همخوان نیست می‌گویند: «اقتصاد ایران با اقتصاد جهان پیوند ناگسستنی دارد باید کاری کرد که بیشترین روزهای هفته، این پیوند بر قرار باشد» این سخن بسیار منطقی است ولی دلیل بر تعطیلی روز شنبه نمی‌شود، چون در چنین روزی دنیای خارج نیز تعطیل است. این منطق ایجاب میکند که روزهای پنجشنبه که روز کاری بوده، بیشترین فعالیت را داشته باشد که دنیای خارج نیز فعال است؛ آقایان به جای اصلاح علت سراغ معلول رفته‌اند و سبب آن این است که میخواهند تعطیلی هفته از یک روز به دو روز افزایش یابد. و مسئله ارتباط با خارج در درجه دوم است.

۲- در خمیره هر ایرانی روز شنبه روز کاری است، مصوبه مجلس بر تعطیلی شنبه، شنا بر خلاف مسیر آب است و اگر هم اقلیتی تعطیل کنند اکثریت از آن پیروی نمی‌کنند و این سبب می‌شود که در جامعه دو دستگی پدید آید که ضرر آن کمتر نیست.

۳- سال‌هاست که بر اثر یک رشته تبلیغات، روز پنجشنبه حالت تعطیلی به خود گرفته و با تصویب تعطیلی روز شنبه، شمار تعطیلی هفته به سه روز خواهد رسید و با بحران تولید که کشور با آن روبروست کاملاً در تضاد است.

۴- در اصل ۱۷ قانون اساسی، تکلیفِ تعطیلی هفته روشن شده است: «تعطیلی رسمی هفتگی روز جمعه است».

باز در این مورد ملاحظاتی است، به همین مقدار بسنده شد امید است تجدید نظر شود.

قم – جعفر سبحانی

۲۸ اردیبهشت

انتقاد امام جمعه تهران به تعطیلی روز شنبه‌

خطیب نماز جمعه تهران نیز از مصوبه اخیر مجلس مبنی بر تعطیلی شنبه‌ها انتقاد کرد.

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری در خطبه‌های نماز جمعه دیروز تهران که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر تعطیلی شنبه‌ها اشاره و تصریح کرد: اجازه بدهید از مجلس بابت تعطیلی روز شنبه‌ها گلایه کنیم به جامعه مومنین برخورد. شاید دلایل خود را داشته باشند اما شورای نگهبان فرصت دارد آن را حل و فصل کند.

امام جمعه سمنان: تعطیلی شنبه‌ها با هویت فرهنگی ما سازگار نیست

حجت‌الاسلام مطیعی خطیب جمعه سمنان هم با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای مردم انتخاب می‌شوند و وظایفی دارند، گفت: فرایند اضافه شدن تعطیلی یک روز جدید روند قانونی را طی کرد و در صحن علنی مجلس تصویب شد. دولت پنجشنبه را به تعطیلات هفتگی اضافه کرد، اما در مجلس پنجشنبه جایگزین شد که البته این روند قانونی است و حق مجلس بود.

وی با اشاره به اینکه به نظر فرهیختگان دارای دغدغه فرهنگی و اجتماعی روز شنبه تعطیلی یهود است، گفت: اظهار عقیده نخبگان کار پسندیده‌ای است و انتظار از جامعه پویا این است که با وجود مصوبه مجلس، حرف داشته باشد.

خطیب جمعه سمنان با بیان اینکه عصر روز پنجشنبه در فضای دینی و عرفی یک مساله هویتی است که مردم سر خاک درگذشتگان می‌روند و هویت اجتماعی و عرفی پیدا کرده و روز شنبه هم به عنوان روز کاری پذیرفته شده و جاافتاده است، افزود: کارشناسان اقتصادی بیطرف در پاسخ به برخی که ارتباط اقتصادی با دنیا را برای تعطیلی شنبه‌ها مطرح می‌کنند، گفته‌اند این دلیل دارای آمار دقیقی نیست و از طرفی مشکلات اقتصادی کشور ارتباطی با تعطیل بودن روز شنبه ندارد.

خطیب جمعه سمنان با طرح این مسئله که در تعطیلی پنجشنبه‌ها سنت فرهنگی و هویتی جاافتاده وجود دارد که اگر لازم باشد باید برایش هزینه اقتصادی داده شود. آیا باید از سنت چندین ساله خود به خاطر مسئله اقتصادی دست برداریم؟

وی تاکید کرد: ایران داعیه تمدن‌سازی در دنیا دارد، چرا باید خود را هماهنگ کنیم و کوتاه بیاییم، باید طرف مقابل هم یک قدم بردارد ولی این کار را انجام نمی‌دهند.

حجت‌الاسلام مطیعی با بیان اینکه در همسان‌سازی با دنیا آیا برای دیگر ایام سال هم برنامه داریم، مانند نوروز که حدود ۲۰ روز تعطیل است و کاری پیش نمی‌رود، گفت: آیا می‌پذیریم تعطیلات نوروز را برای ارتباط تجاری تغییر دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان سمنان با اشاره به سابقه تاریخی سرکوفت یهودیها به مسلمانان که چرا به سوی قبله یهودها نماز اقامه می‌کردند، خاطرنشان کرد: به دستور خداوند قبله مسلمانان تغییر کرد تا دیگران بهانه‌ای نداشته باشند.

وی افزود: اکنون هم اگر شنبه تعطیل باشد باید سرکوفت بشنویم که تعطیلی آنها را پذیرفته‌ایم. البته برخی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی رای مخالف به تعطیلی شنبه دادند.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا