اجتماعیفرهنگی

خزعلی هشدار داد: به سمت سقوط جمعیتی می رویم /۱۶ میلیون جوان در انتظار ازدواج

خبرمهم: رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده اظهار کرد: مشکل تمایل در ازدواج جوانان نداریم بلکه مشکل توان و عدم در اختیار قراردادن امکانات به جوانان است.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، کبری خزعلی به بیان دلایل کاهش ازدواج جوانان پرداخت و گفت: تمایل به ازدواج یک میل فطری وطبیعی است و ۱۶ میلیون جوان منتظر ازدواج هستند و این کار حمایت‌های اجتماعی دولت و در ابتدا حمایت‌هایی را از درون خانواده می‌طلبد.

وی ادامه داد: نیاز به ازدواج بروز پیدا کرده است و اکنون دارد به انحراف کشیده می‌شود بنابراین جوانان را نباید مقصر به نداشتن تمایل برای ازدواج دانست.

به گفته‌ خزعلی، طبق تحقیقات انجام شده افرادی که ازدواج می‌کنند تمایل به داشتن دو تا سه فرزند دارند اما واقعیت جامعه خیلی کمتر از این آمار است.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به هراس فرزند آوری در کشور گفت: این هراس حاصل فرهنگ سازی ۵۰ ساله در کشور است و سال‌هاست که کلمه‌ بارداری را باخطر بیان می‌کنند.

خزعلی معتقد است که پس از انقلاب اسلامی کنترل جمعیت خیلی موفق‌تر عمل کرد و کاری که برای کاهش جمعیت ۳۳ درصدی در کشورهای انگلیس و فرانسه بین ۸۰ سال طول کشید در ایران ظرف مدت ۱۰ سال، ۷۰ درصد کاهش یافت.

به گفته‌ی خزعلی هنوز سیاست‌های کنترل جمعیت در کشور با همان شدت و در تمام خانه‌های بهداشت چک لیست‌ها وجود دارد و تنها اسم تنظیم و کنترل بر رویشان نیست و به اسم‌های دیگر نظیر بهداشت بارداری و فاصله گذاری مطلوب و … تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه اکنون با آمار بازی می‌شود و کشور به سمت پیری و سقوط جمعیتی پیش می‌رود، به آمار پنجره‌ جمعیتی اشاره کرد که سن متوسط‌اش از ۳۰ و ۳۵ سال گذشته است.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با اشاره به آزمایش غربالگری اظهار کرد: در دنیا برای این آزمایش یک استاندارد علمی دارند و برای آن باید سن ۴۰ ـ ۴۵ سال به بالا و شرایطی خاص در خانواده وجود داشته باشد که به غربالگری توصیه شوند و سپس به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که با توجه به شرایط تصمیمی بگیرند اما در کشور ما در تمامی سنین حتی در سن ۱۸ سالگی این آزمایش به طور اجباری وجود دارد و حتی پزشک را بابت شناختن و یا عدم شناختن بیماری در غربالگری محاکمه می‌کنند.

وی با بیان اینکه این آزمایش دقیق و مطلق نیست و شرایط علمی آن باید رعایت شود گفت: به دو موردِ نگرانی‌هایی که مردم دارند و حمایت‌هایی که حکومت تا کنون انجام داده است باید توجه کرد و ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تمام این‌ها جواب داریم و برایشان مصوبه و دوره آموزشی تنظیم کرده‌ایم./ایسنا

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا