بین المللی

ترامپ دستور شلیک به معترضان را صادر شد

خبرمهم: دومین روز اعتراضات به کشته شدن مردی سیاه پوست به دست پلیس آمریکا در شهر مینیاپولیس این شهر را تبدیل به ویرانه جنگ زده کرده است، ترامپ نیز که از این ناآرامی‌ها به خشم آمده معترضان به قتل سیاپوستی آمریکایی را اوباش خواند و تلویحا اجازه تیراندازی به ان‌ها را صادر کرد.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، گزارش‌های منتشر شده نشان دهنده اعتراضات و غارت در مینیاپولیس است. بر اساس این گزارش، این تظاهرات که روز چهارشنبه در مینیاپولیس برگزار شد به خشونت کشیده شد. این دومین روز اعتراضات پس از آن است که پلیس یک مرد سیاه پوست به نام جورج فلوید را با اعمال خشونت کشت.

در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز بدون توجه به شرایط مردم آمریکا در بحبوحه کرونا و کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار امریکایی در پیامی تویئتری خطاب به معترضان به کشته شدن سیاه پوست آمریکایی به دست پلیس نوشت: این اوباش به خاطر جورج فلوید بی احترامی می‌کنند و من اجازه نخواهم داد این اتفاق بیفتد. چندی پیش با فرماندار، تیم والتز، صحبت کردم و به او گفتم که ارتش در تمام مسیر کنار اوست. هر مشکلی باشد ما کنترل را در دست خواهیم گرفت، وقتی غارت آغاز می‌شود، شلیک هم شروع می‌شود. متشکرم!

خبرگزاری رویترز گزارش داد معترضان به سوی افسران پلیس سنگ پرتاب کردند. جورج فلوید جدیدترین سیاه پوستی در آمریکاست که قربانی استفاده بیش از اندازه نیروی پلیس می‌شود. قتل او سبب ایجاد خشم در سراسر آمریکا شده است. تصاویر منتشر شده در روز جمعه نشان می‌دهد یک افسر پلیس زانویش را بر روی گلوی فلوید قرار و فشار می‌دهد. این رویداد سبب شد اعتراضات زیادی در سراسر آمریکا برگزار شود. شمار زیادی از افراد در محل وقوع این حادثه و همچنین در مقابل اداره پلیس مینیاپولیس تجمع کردند.

همچنین تصاویری از آشوب منتشر شده است که نشان می‌دهد ده‌ها نفر در حال غارت فروشگاه‌ها هستند. این حادثه پس از آن رخ داد که جیکوب فری شهردار مینیاپولیس از دادستانان خواست اتهاماتی را علیه افسران سفید پوست پلیس رد کند که سبب کشته شدن فلوید در خیابان شدند. این افسر پلیس و همچنین سه پلیس دیگر که در روند دستگیری فلوید مشارکت داشتند از زمان وقوع این حادثه اخراج شده اند، اما هنوز نام پلیسی که زانویش را بر روی گلوی فلوید قرار داد اعلام نشده است.

این اقدامات سبب کاهش خشم مردم آمریکا نشده است. مردم در مینیاپولیس همچنان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند و شماری از آن‌ها اقدام به شکستن شیشه‌های ساختمان‌ها کرده اند. شاهدان می‌گویند به نظر می‌رسد معترضان به عمد برخی از ساختمان‌ها را به آتش کشیده اند. اما نشانه‌ای از کاهش خشونت‌ها مشاهده نمی‌شود، زیرا چندین کسب و کار شب هنگام به آتش کشیده شده اند.

اعتراضات از زمانی شروع شد که تصاویر خشونت آمیز در حالی که یک افسر پلیس زانویش را بر روی گردن فلوید قرار داده است او در تقلا برای نفس کشیدن است. در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. این موضوع یادآور مرگ اریک گارنر در سال ۲۰۱۴ در نیویورک است که به گسترش جنبش “جان سیاه پوستان اهمیت دارد” کمک کرد.

اف بی آی تحقیقاتی را درباره این سه مورد مرگ اخیر آغاز کرد و این سازمان اعلام کرد در حال بررسی این موضوع اتس که آیا باید اتهامات مرتبط با جرایم تنفر آمیز علیه قاتلان آبری واد کند یا خیر.
جف سشنز دادستان کل سابق آمریکا تحقیقات درباره “الگو یا اقدام” تبعیض سیستماتیک را در سال ۲۰۱۷ متوقف کرد./صداسیما

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا