بین المللی

سازمان حقوق بشر: عربستان سعودی ۸۰۰ نفر را طی پنج سال اخیر اعدام کرده است

خبرمهم: سازمان حقوق بشری "رپریو" طی گزارشی اعلام کرد که احکام اعدام در عربستان سعودی طی ۵ سال اخیر افزایش یافته است و سال گذشته ۳۷ نفر با "انگیزه‌های سیاسی" اعدام شدند.

 به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، به نقل از تایمز، در  گزارش سازمان حقوق بشری “رپریو”، که مقر آن در انگلیس است، آمده مسئولان در عربستان سعودی بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴، حکم اعدام ۴۲۳ تن را اجرا کردند.

سازمان مذکور افزود، اجرای احکام اعدام در این کشور پادشاهی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ دو برابر شده است و در این بازه زمانی، ۸۰۰ نفر اعدام شدند.

طبق این گزارش، فقط در سال ۲۰۱۹ میلادی در عربستان سعودی ۱۸۶ نفر اعدام شدند از جمله ۳۷ تن که در یک اعدام جمعی در ۲۳ آوریل همان سال به “انگیزه‌های سیاسی” کشته شدند.

رپریو در گزارش خود خاطرنشان کرد، دو نفر از این گروه ۳۷ نفری که در آوریل ۲۰۱۹ اعدام شدند ۱۶ ساله و ۱۷ ساله بودند که به دلیل مشارکت در تظاهرات ضد حکومتی بازداشت و به “تروریسم” متهم شدند.

وزارت کشور عربستان سعودی در آوریل ۲۰۱۹، اعلام کرد که حکم اعدام ۳۷ تن که به دلیل “اتهام رابطه با فعالیت‌های تروریستی، ایجاد هرج و مرج، ضربه زدن به صلح و پذیرش ایدئولوژی افراطی” اجرا شد.

در همین راستا، رپریو احکام اعدام‌ها در عربستان سعودی طی سال ۲۰۱۹ که همچنین شامل دست‌کم ۵۸ شهروند خارجی می‌شود را مستند کرده است. این افراد به “تبلیغ مذهب شیعه”، که در این کشور جنایت محسوب می‌شود، متهم شدند.

رپریو افزایش احکام اعدام در عربستان سعودی را تا حدودی به شمار اشخاص متهم به “ارتکاب جرایم با انگیزه‌های سیاسی” نسبت داده است.

محمد بن سلمان” ولیعهد عربستان سعودی از زمان در دست گرفتن قدرت دستاوردهای مثبت بسیار اندکی داشته‌اند و از خود میراثی از حبس‌های جمعی، محاکمه‌های ناعادلانه، اعدام‌های مشکوک و جنگ‌های شکست خورده از جمله فاجعه انسانی یمن به جا گذاشته‌ است./تسنیم

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا