اقتصادیبین المللی

افغانستان به دنبال تجارت ۱۰‌ میلیارد دلاری با ایران

خبرمهم: سرپرست وزارت صنعت و تجارت دولت افغانستان با بیان اینکه این کشور نزدیک‌ترین مناسبات را در طول تاریخ با جمهوری اسلامی ایران داشته است، گفت: به‌دنبال ارتقای سطح مبادلات تجاری دوجانبه به بیش از ۱۰‌ میلیارد دلار هستیم.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت دولت افغانستان با بیان اینکه این کشور نزدیک‌ترین مناسبات را در طول تاریخ با جمهوری اسلامی ایران داشته است، گفت: به‌دنبال ارتقای سطح مبادلات تجاری دوجانبه به بیش از ۱۰‌ میلیارد دلار هستیم.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، ایسنا نوشت: نورالدین عزیزی که برای شرکت در پانزدهمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی روسیه-جهان اسلام (کازان فروم) به تاتارستان روسیه سفر کرده است، از پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه صنعت حلال که در حاشیه این اجلاس برگزار شده است، دیدار کرد و در نشستی با کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، سرکنسول ایران در کازان و همچنین نمایندگان برخی شرکت‌های داخلی شرکت کرد.

وی در این نشست از مسیر بندر چابهار ایرانافغانستان– آسیای‌میانه به‌عنوان نزدیک‌ترین راه دسترسی این کشورها برای حمل‌ونقل کالا یاد کرد و فراهم‌‌‌‌شدن امکان دائمی حمل‌ونقل کالا از این مسیر و تقویت زیرساخت‌های موجود را خواستار شد. سرپرست وزارت صنعت و تجارت دولت سرپرست افغانستان همچنین از برنامه کابل برای افزایش ساعات کاری گمرکات مرزی این کشور به ۲۴ ساعت برای شتاب‌‌‌‌بخشی به مبادلات تجاری با همسایگان سخن گفت.

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این نشست با بیان اینکه تقویت مناسبات با همسایگان اولویت دولت رئیسی است، گفت: بر این باور هستیم که همکاری کشورهای منطقه با یکدیگر به نفع ملت‌ها است و آنها نباید اجازه دهند که بیگانگان در امور منطقه دخالت کنند.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا