بین المللی

تاکید رئیس محلس نمایندگان آمریکا بر اختلاف نظرش با لاپید درباره برجام

خبرمهم: رئیس محلس نمایندگان آمریکا از اختلاف نظر خود با وزیر خارجه رژیم صهیونسیتی درخصوص توافق هسته‌ای با ایران خبر داد.

 به نقل از جوئیش اینسایدر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه در نشست مجازی «بنیاد شلاپرز» گفت در دیداری که وی و یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونسیتی هفته گذشته‌ در واشنگتن داشته‌اند درخصوص ارزش توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و تبعات خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به بحث پرداختند.
به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، پلوسی گقت: من رابطه خوبی با متحدمان دارم. اسرائیل دوست نزدیک ماست اما آن‌ها همچنان می‌گفتند «ما قرار است چه کار کنیم؟ ایرانیان خیلی پیشروی کرده‌اند». ما نیز می‌گفتیم «درست است اما ما نیز برای همین به توافق (هسته‌ای) دست یافتیم» اما آن‌ها ظاهرا متوجه نیستند که خروج از توافق به ایران اجازه داد تا بیشتر از قبل پیشروی کنند.
آدام اسمیت، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا که روز پنج‌شنبه در همان نشست مجازی شرکت بوده گفت: ایران از زمان خروج آمریکا از برجام در دوران ریاست جمهوری ترامپ به سراغ توسعه سلاح هسته‌ای بازگشته است. این بی‌ثبات‌کننده است. این برجام بود که از وقوع این مسئله جلوگیری می‌کرد. ما همچنان باید به آن توافق بازگردیم تا مشکلات عدم اشاعه هسته‌ای از سوی ایران کمتر شود.
بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در زمان باراک اوباما نیز در این نشست گفت که تنها راه‌های جایگزین برجام می‌توانند حمله سایبری (که به گفته وی باعث افزایش تنش‌ها می‌شود) یا افزایش تحریم‌ها (که در دوران ترامپ نیز جواب نداده بود) باشد اما احتمال گزینه نظامی منتفی است.
وی همچنین با ابراز تردید درخصوص طرح پیشنهادی برخی نمایندگان برای دستیابی به توافقی طولانی‌تر و قوی‌تر با ایران گفت: یا باید به بهترین توافقی که می‌توانید دست یابید یا اصلا به توافق نخواهید رسید. پس از سال‌ها مذاکره، برجام بهترین توافقی بود که توانستیم به آن دست یابیم. درک می‌کنم که چرا دولت پیغام «طولانی‌تر و قوی‌تر» می‌فرستد اما همینطوری سخت است که ایرانیان را به پای برجام بازگردانیم. برای مثال هم هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد ایرانیان حاضر هستند برنامه موشک‌های بالستیک خود را کنار بگذارند.
انتهای پیام

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا