بین المللی

۲۳ سال زندان در انتظار افشاکننده عوامل مرتبط با ترور سردار سلیمانی

خبرمهم: یک مترجم زن وزارت دفاع آمریکا به اتهام انتقال اطلاعات برای جنبش حزب الله لبنان و افشای اطلاعاتی درباره عوامل ترور سردار سلیمانی به ۲۳ سال زندان محکوم شد.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، دادگاهی در آمریکا یکی از مترجمان پنتاگون را به اتهام انتقال اطلاعات برای جنبش حزب الله لبنان به زندان محکوم کرد.دادگاهی در آمریکا «مریم طه تامپسون» ۶۲ ساله را که با پنتاگون کار می‌کرد و متهم به دادن اطلاعات به یک فرد مرتبط با حزب‌الله لبنان است، به ۲۳ سال زندان محکوم کرد. تامپسون که دارای تابعیت آمریکایی-لبنانی است، در اواخر ماه مارس گذشته در پایگاه نظامی آمریکا در اربیل بازداشت شد و ادعا می‌شود که به افشای اطلاعات محرمانه به یک شهروند لبنانی وابسته به حزب الله اعتراف کرده است.
این مترجم زن آمریکایی قرارداد همکاری با ارتش این کشور از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۲۰ داشته است. بنابر ادعای برخی منابع، تامپسون از دسامبر سال ۲۰۱۹ کار انتقال اطلاعات برای حزب الله را آغاز کرده و دست‌کم هشت نفر از خبرچین‌های ارتش آمریکا در عراق را پس از ترور شهید سلیمانی به یک فرد مرتبط با حزب‌الله لو داده است. او اطلاعاتی نیز از تاکتیک‌های ارتش آمریکا به این فرد ارائه داده است.
تامپسون دارای مجوز امنیتی بوده که به او امکان می‌داد از طریق رایانه به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا کند، بنابراین به پرونده‌های ارتش که نام مخبران آن را شامل می‌شد، دسترسی پیدا کرده است و توانسته به ۵۷ پرونده در مورد ۸ مخبر دولت آمریکا دست یابد.
بر اساس یک سند قضایی ادعایی، مریم طا‌ها تامپسون ارسال اطلاعات را پس از شهادت فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران آغاز کرد. بر اساس این گزارش ادعایی، تامپسون که دارای مجوز امنیتی برای دسترسی به اطلاعات فوق سری بود، از اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ تا زمان دستگیری در فوریه سال ۲۰۲۰ در پایگاه نیرو‌های عملیات ویژه آمریکا در عراق حضور داشته است.
سال‌ها قبل از شروع انتقال اطلاعات طبقه بندی شده، تامپسون از طریق شبکه‌های اجتماعی با مشاوره یکی از اعضای خانواده اش با یک شهروند لبنانی آشنا شد. این مرد ادعا کرد که او فردی را در نزدیکی خود دارد که برای وزارت کشور لبنان کار می‌کند. همچنین این مرد لبنانی تماس‌هایی با اعضای حزب الله داشته است.
اگر چه تامپسون هرگز شخصاً با این مرد ملاقات نکرده است، اما طبق این سند قضایی برای ازدواج با این مرد لبنانی و رفتن به لبنان ابراز تمایل کرده بود. /yjc

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا