بین المللی

پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل از طریق کره جنوبی

خبرمهم: یک مقام دولتی سئول با بیان اینکه گفت‌وگوها با آمریکا برای پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل از طریق اموال بلوکه‌شده به مراحل نهایی رسیده، از پیشرفت‌های چشمگیر در این خصوص خبر داد.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی امروز (چهارشنبه) گفت مباحثات با آمریکا برای آزادسازی اموال بلوکه‌شده ایران در بانک‌های این کشور جهت پرداخت بدهی تهران به سازمان ملل در حال نهایی شدن است.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ»، این مقام دولتی سئول که خواست نامش فاش نشود، مدعی شد پیشرفت درخصوص آزادسازی اموال بلوکه‌شده ایران بر تصمیم تهران جهت آزاد کردن خدمه نفتکش کره‌ای توقیف‌شده در تنگه هرمز تاثیر گذاشته است.

وی توضیح داد: «مشکل تقریبا حل شده است. ما گفت‌وگوها [با آمریکا] درباره پرداخت معوقات [ایران] را به پایان رساندیم و لازم است درخصوص بخش‌های فنی نیز مباحثاتی داشته باشیم. پیشرفت قابل توجهی در این حوزه حاصل شده و بنظرم این به عنوان شانسی بود تا [ایران] حسن‌نیت ما را احساس کند».

این مقام وزارت خارجه کره جنوبی همچنین خبر داد که سئول و واشنگتن در حال گفت‌وگو برای نحوه پرداخت غیر دلاری معوقات ایران به سازمان ملل هستند.

بر اساس این گزارش، وی گفت که کره جنوبی همزمان مذاکرات با آمریکا برای توسعه تجارت‌های بشردوستانه با ایران از طریق اموال بلوکه‌شده را ادامه می‌دهد.

به نوشته یونهاپ، دیگر مقام وزارت خارجه کره جنوبی نیز درباره تعداد خدمه نفتکش توقیفی که قرار است در این شناور باقی بمانند نیز گفت هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

ماه گذشته، اتاق بازرگانی ایران رقم این پول که در دو بانک کره جنوبی نگهداری می‌شوند را ۸ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرده بود. مقام‌های ایران پیشتر گفته‌اند سئول علاوه بر خودداری از آزادسازی این منابع مالی بابت نگهداری آنها پول هم مطالبه کرده است.

پیش از این نیز، منبعی در کره جنوبی به خبرگزاری یونهاپ گفته بود که ایران با تاکید بر لزوم آزادسازی پول‌های بلوکه شده، خواستار استفاده از ۱ میلیارد دلار از این پول‌ها برای خرید تجهیزات پزشکی شده است. /فارس

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا