اقتصادی

گرفتار نیمه خام فروشی هستیم

خبرمهم: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت در سال گذشته به لحاظ خام فروشی ۵۰۰ میلیون تن ماده معدنی استخراج شده که فقط ۴.۵ میلیون تن آن به صورت خام فروشی صادر شده اما گرفتار نیمه خام فروشی هستیم.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال گذشته به لحاظ خام فروشی ۵۰۰ میلیون تن ماده معدنی استخراج شده که فقط ۴.۵ میلیون تن آن به صورت خام فروشی صادر شده اما گرفتار نیمه خام فروشی هستیم.

رضا فاطمی امین صبح امروز ۱۴ تیرماه در آئین بهره برداری رسمی خط ۳ کار خانه کنسانتره شرکت سنگ آهن گهرزمین در سیرجان اظهار کرد: در کشور ۱۰ هزار معدن داریم که ۲۸ درصد ظرفیت معادن غیرفعال است.

به گفته او در سال گذشته به لحاظ خام فروشی ۵۰۰ میلیون تن ماده معدنی استخراج شده که فقط ۴.۵ میلیون تن آن به صورت خام فروشی صادر شده اما گرفتار نیمه خام فروشی هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اولویت این وزارتخانه را تکمیل زنجیره های تامین و توزیع مناسب جغرافیایی و ارزش افزوده دانست و افزود: معدن و صنایع معدنی به بلوغ بسیار خوبی رسیده و از این فرصت بلوغ صنعت و توانمندی مالی باید مسائلمان را حل کنیم.

او می‌گوید: دانش بنیانی با ایجاد تقاضاهای بزرگ در شرکت های بزرگ  اتفاق می افتد.

فاطمی امین درباره قانون ۱۵ درصد معادن می گوید: در قانون معادن الزام کرده که ۱۵ درصد باید در آن منطقه سپرده شود و برای اولین بار در قانون ۱۴۰۱ مصوب شد که دیگر این ۱۵ درصد جای دیگر هزینه نشود.

به اعتقاد او مردم خیلی از وضعیت گستردگی و عمق صنعت و معدن کشور مطلع نیستند و یکی از راه ها برای آگاه سازی مردم از توانمندی های کشور در این بخش راه اندازی گردشگری صنعتی معدنی است، لذا امکان صنعت گردی و معدن گردی مردم را ایجاد کنید. این کار به صورت بسیار محدود را از چند ماه پیش از مس سرچشمه آغاز کردیم.

 دهنوی نماینده هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: ۸ میلیون تن گندله در کشور مشتری ندارد و این نشان دهنده آن است که یا صنایع زیردستی را توسعه ندادیم یا توسعه دادیم اما زیرساخت های لازم را ایجاد نکردیم.

او بیان کرد: در حوزه تجهیزات و فناوری و ماشین آلات ارز از کشور خارج می شود.

دهنوی گفت: در استان کرمان پروانه پهنه های غیرفعال باید باطل و از دلال بازی جلوگیری می شود.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا