اقتصادی

آیا فروش سهام عدالت بر بازار سهام تاثیر منفی داشت؟

خبرمهم: مردم سهام عدالت خود را نگه دارند. برخی از حقوقی ها مسئولیت خود را به خوبی انجام ندادند. چشم انداز بازار سرمایه در بلندمدت مثبت است

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم، دهقان دهنوی امروز ۸ فروردین ۱۴۰۰ در شبکه خبر سیما حاضر شد و درباره چشم انداز بورس در سال ۱۴۰۰ صحبت کرد.

دکتر دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس اظهار داشت: هر چقدر ثبات در اقتصاد کلان بیشتر باشد، مقررات گذاری بر اساس منطق بازار دنبال بشود، نظارت و شفافیت در بورس کامل باشد، نوسانات در بورس کنترل می شود.

دکتر دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس افزود: با شیوع کرونا فشار معیشتی در سال ۹۹ به مردم وارد شد، این موضوع به ویژه برای قشرهای آسیب پذیر جدی بود، بخش قابل توجهی از این افراد یک دارایی ارزشمند به نام سهام عدالت داشتند. ایده آزادسازی سهام عدالت بر همین اساس مطرح شد. تمایل و توصیه همه ما این هست که مردم عزیز آن را نگه دارند. در عین حال به دنبال روش هایی هستیم که هم فشار فروش به بازار سرمایه وارد نشود و هم نقدشوندگی بورس مد نظر نهاد ناظر است.

وی افزود: بازار سرمایه عموما به اخبار، چه مثبت چه منفی، بیش از وزن خبر، واکنش نشان می دهد، این موضوع می بایست در اظهار نظرهای سیاسی در خصوص بورس دقت شود.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: تلاشمان این هست هر حرفی که توسط نهاد ناظر عنوان می شود حتما به آن عمل شود، این موضوع موجب اعتمادبخشی به بورس می شود. در کنار آن جریان اطلاعات در بازار سرمایه می بایست تقویت شود، شرکت ها می بایست اطلاعات شفاف تر و به موقع به سهامداران ارائه دهند. نظارت ما بر فعالیت بازار نیز می بایست تقویت شود. در حال تهیه سیستم هایی هستیم که ضمن نظارت بتوانند حتی پیش گیری از تخلفات داشته باشند. این موارد می توانند اعتماد مردم به بازار را تقویت کنند.

دهقان دهنوی گفت: جمع بستن عملکرد حقوقی ها اشتباه هست، در برخی موارد حقوقی ها مسئولیت پذیری خود را نسبت به بازار انجام دادند، انتظار ما در شرایط منفی بازار سرمایه از حقوقی ها این است که با خرید بیشتر، به عرضه سهام پاسخ دهند، برخی از آن ها کار خود را به در درستی انجام دادند. در عین حال برخی از حقوقی ها مسئولیت خود را به خوبی انجام ندادند. این موضوع در قوانین و مقررات نمی گنجد، کاستی هایی در مقررات گذاری ها اکنون وجود دارد، اما اکنون سازمان از ابزارهای خود استفاده می کند که حقوقی ها به این سمت هدایت شود که نقش خود را به درستی ایفا کنند. البته این موارد برای حقیقی ها هم صدق می کند.

وی اظهار داشت: بازار سرمایه می بایست در نهایت اقتصاد کشور را توسعه دهد، این موضوع منفعت برای ناشرین، مردم، بورس و اقتصاد کشور دارد. صنایع بورسی می بایست توجیه پذیری اقتصادی داشته باشند تا سرمایه وارد کانال های صحیح شوند و اقتصاد یک کشور توسعه یابد.

دهقان دهنوی گفت: چشم انداز بازار سرمایه در بلندمدت قطعا مثبت می باشد. /تجارت نیوز

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

یک دیدگاه

  1. سلام من خواهش میکنم فروش را آزاد کنید یعنی باید بریم چادر بزنیم وضعیت من و خانواده ام خیلی ناجوره من ۳۰ سال سن دارم توانایی ازدواج ندارم در خانه اجاره ای زندگی میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا