اجتماعیاقتصادی

بیم و امیدرکوردشکنی بورس

خبرمهم:همزمان با ثبت ۳ رکورد جدید در بازار سرمایه ، کارشناسان دیدگاه های متفاوتی درباره چشم انداز رشد شاخص دارند

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم،  در ادامه روند صعودی بورس، دیروز سه رکورد جدید ثبت شد. رکورد رشد مقداری در یک روز که روز سه شنبه جابه جا شده بود، دیروز با ۶۶ هزار واحد رشد، مجدد شکسته شد. بنابراین شاخص کل توانست برای اولین بار وارد ابرکانال ۱.۶ میلیون واحد شود. رکورد سوم مربوط به افزایش ۵۰ درصدی مشارکت در عرضه اولیه و ثبت رقم بی سابقه ۴.۵ میلیون نفری در این خصوص بود.
در حالی شاخص کل بورس دیروز ۴.۳ درصد دیگر رشد کرد که هجوم نقدینگی و تداوم خریدها به ایجاد صف خرید برای اکثر سهم های بازار منجر شد. البته نسبت به روز سه شنبه، همه گیری رشد کمتر بود و برخی سهم های کوچک تر بازار منفی شدند و بعضا صف فروش را هم تجربه کردند اما رشد قابل توجه سهم های بزرگ در کنار بازگشایی برخی نمادهای معدنی با رشد ۲۰ درصد و بیشتر باعث جهش مجدد شاخص کل شد.
این در حالی است که دیروز عرضه اولیه بزرگ ترین شرکت سیمانی کشور با نماد سیتا هم انجام شد. طی این عرضه اولیه به هر نفر ۳۰۰ سهم تعلق گرفت که کمتر از ۵۰ درصد مقدار پیش بینی شده در اطلاعیه عرضه این سهام بود. علت این موضوع مشارکت فوق العاده ۴.۵ میلیون نفری در این عرضه اولیه بود. پیش از این بیشترین مشارکت در یک عرضه اولیه حدود سه میلیون نفر بود. این روند پرشتاب افزایش کدهای بورسی، نشانه تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه است.

هشدار و تحلیل نیلی

همزمان با این شرایط و در حالی که دولت و برخی از کارشناسان حضور نقدینگی در بورس را مثبت و مفید قلمداد می کنند، برخی کارشناسان دیگرهشدارهایی را درباره این رشد عجیب و احتمال ریزش بعدی بیان می‌کنند. در همین حال نیلی، مشاور ارشد اقتصادی سابق رئیس جمهور در یادداشتی این موضوع را که بورس می تواند منزلگاه نهایی نقدینگی باشد، به چالش کشید. مسعود نیلی در یادداشتی که در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شده، با اشاره به کاهش حدود ۱۱ درصدی تولید در اقتصاد و رشد افسارگسیخته نقدینگی، مزاج صفراوی بورس در روزهای بلغمی اقتصاد و بنگاه ها را وضعیت خاص این روزهای اقتصاد ایران  می‌داند و تصریح می کند: «منزلگاه نهایی نقدینگی در هر صورت، کالاها و خدمات مصرفی و تورم است. بازار دارایی «پلی» است به منظور عبور این نقدینگی برای رسیدن به مقصد نهایی». به اعتقاد نیلی، نقدینگی سرشار ابتدا خود را در بازار دارایی نشان می‌دهد ولی بعد از آن به کالاهای مصرفی می رسد اما هم اکنون هنوز فرصت برای پیشگیری از تورم افسارگسیخته وجود دارد./خراسان

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا