فرهنگی

کاهش شدید دانشجو در موسسات غیرانتفاعی/ نگرانی از تعطیلی رشته‌ها

خبرمهم: مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر‌دولتی حادترین مشکل موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی در‌حال حاضر را کاهش شدید دانشجو در این موسسات عنوان کرد.

سید رسول عمادی با اشاره سامان‌دهی مؤسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی افزود: ساماندهی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و دولتی هم‌زمان با هم با دستور معاون آموزشی وزارت در‌حال انجام است ما در مؤسسات غیردولتی ساماندهی را با مراقبت انجام می‌دهیم. تا الان دقیقاً طبق فرمتی که به ما داده شده پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم.

به گزارش بخش فرهنگی سایت خبرمهم، مهر نوشت: وی درباره اینکه آیا برخی از رشته‌های دانشگاه و مؤسسات غیرانتفاعی در ساماندهی رشته‌ها تعطیل شده است؟ ادامه داد: رشته‌ای در دانشگاه و مؤسسات غیرانتفاعی تعطیل نشده و فقط تعدادی از رشته‌ها یک‌بار پذیرش بوده که در برخی از دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد منقضی شده که ما آنها را مدیریت می‌کنیم تا به صلاح غیرانتفاعی‌ها رقم می‌خورد.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر‌دولتی ادامه داد: تعدادی از مؤسسات غیرانتفاعی هستند که دچار مشکلات حاد و کمبود دانشجو هستند، بیشتر سامان‌دهی در آن حوزه انجام می‌شود که چگونه در سال جهش تولید با مشارکت مردم» به آن‌ها کمک کنیم تا بتواند توسعه پیدا کنند، در برخی از استان‌ها نیاز داریم که این مؤسسات غیرانتفاعی وجود داشته باشند تا بتوانند باری از دوش دولت بردارند.

وی افزود: اما بیشترین نگرانی ما کاهش جمعیت است که متأسفانه تعداد دانشجویان مؤسسات غیرانتفاعی پایین آمده و این نگرانی وجود دارد که اگر برخی از این رشته‌ها به هر دلیلی در ساماندهی از مؤسسات گرفته شود دچار مشکل خواهند شد. ما پیگیری و بررسی می‌کنیم انشالله دفتر گسترش آموزش عالی نیز با ما کمک می‌کند تا این اتفاق روی ندهد.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر‌دولتی افزود: درحال حاضر ۲۴۵ مؤسسه داریم که تعدادی از این مؤسسات خودشان تقاضای انحلال کردند، تعدادی هم به‌علت کاهش دانشجو درحال تعطیلی بودند، یک تعدادی هم به هر دلیلی با گزارش‌های نظارتی که ارائه شد مشکلاتی داشتند و مدیریت شدند و درحال‌حاضر ۲۴۵ مؤسسه غیرانتفاعی داریم.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از مؤسسات تعطیل شده‌اند گفت: از ابتدا تا الان حدود ۵۰ الی ۶۰ مؤسسه مدیریت شده‌اند و ما درحال بررسی وضعیت این‌ها هستیم.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا