اقتصادیبین المللیورزشی

بدهی‌ مالیاتی قراردادهای ویلموتس و کی‌روش چقدر است؟

خبرمهم: فدراسیون فوتبال در قرارداد کارلوس کی‌روش و مارک ویلموتس، پرداخت مالیات این دو نفر را بر عهده گرفته و در حال حاضر مبلغی چند ۱۰ میلیارد تومانی بدهی مالیاتی ار این دو قرارداد دارد.

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرمهم، پرداخت مالیات بازیکنان و مربیان توسط باشگاه‌های فوتبال در ایران، یکی رویه قدیمی است و سال‌هاست صدای اهالی فوتبال ایران در آورده است و موجب بدهی روز افزون تیم‌های ایران شده است.

در پی مشکلات متعددی که برای فوتبالیست‌ها و مربیان ایرانی و خارجی از سوی باشگاه‌ها به وجود آمده، فدراسیون فوتبال چندین سال قبل و درست چند ماه قبل از تمدید قرارداد کی‌روش از اهالی فوتبال خواست مالیات را به عهده باشگاه‌ها نگذارند تا با بی‌توجهی آن‌ها، مشکلی برای بازیکنان به وجود نیاید.

با وجود این موضوع، فدراسیون در قرارداد کی‌روش و ویلموتس نسبت به درخواست خودش بی‌توجهی کرده و در حال حاضر پرداخت مالیات هنگفت دو مربی خارجی سابق فوتبال ملی بر دوش این فدراسیون محول شده است.

هر چند طبق قانون، پرداخت مالیات بر عهده اشخاص است و سازمان امور مالیاتی توجهی به قرارداد منعقد شده میان اشخاص و باشگاه‌ها ندارد، اما باشگاه‌ها در صورتی که به تعهد مالیاتی در قبال بازیکنان و مربیان عمل نکنند، با شکایت آن‌ها مواجه خواهند شد و نمی‌توانند نسبت به این موضوع بی‌توجهی کنند.

با توجه به این موضوع، نگاهی به قرارداد کارلوس کی‌روش و مارک ویلموتس خواهیم داشت تا بدهی مالیاتی فدراسیون فوتبال به جای این دو مربی را محاسبه کنیم که طبق قرارداد، رقم هنگفتی است و نمی‌توان به سادگی از کنار آن عبور کرد.

ویلموتس

دستمزد سالانه ویلموتس ۲.۲۵ میلیون یورو بود که این مبلغ برای هر ماه معادل ۱۸۷.۵ هزار یورو است. با احتساب حضور ۶ ماهه این مربی در فوتبال ایران، دستمزد ویلموتس برای این مدت زمان معادل ۱.۱۲۵ میلیون یورو خواهد شد و فدراسیون باید با تبدیل این مبلغ به ریال دستمزد او را براساس جدول مالیات بر حقوق سال ۹۸ پرداخت کند.

دستمزد ۱.۱۲۵ میلیون یوریی ویلموتس با احتساب هر یورو ۱۹ هزار ۹۰۰، معادل ۲۲ میلیارد و ۳۸۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد شد که با کسر ۲۳۱ میلیون تومان، رقمی در حدود ۲۲ میلیارد تومان شامل قانون مالیات می‌شود.

طبق این جدول و کسر ۳۵ درصد از ۲۲ میلیارد باقی مانده، فدراسیون فوتبال موظف است ۷ میلیارد و ۷۵۴ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند. این وضعیت وقتی بدتر می‌شود که سیر ارزهای خارجی در ایران صعودی است و تا وقتی که پرداخت نشود، به سیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

کی‌روش

قرارداد ویلموتس در خیلی از مفاد مانند قرارداد کی‌روش است و به همین دلیل، مالیات دستمزد سرمربی پرتغالی هم بر عهده فدراسیون فوتبال است. با توجه به اینکه مالیات سال‌های حضور کی‌روش در ایران پرداخت شده و فقط مالیات دوران جام جهانی تا جام ملت‌های آسیا باقی مانده است.

کارلوس کی‌روش برای دوران حدودا ۷ ماهه حضور ۹۰۰ هزار یورو بود که به قیمت روز یورو در ایران، معادل ۱۷ میلیارد و ۹۱۰ میلیون تومان می‌شود. مالیات این قرارداد طبق جدول مالیاتی سال ۹۷، معادل ۶ میلیارد و ۱۲۱ میلیون تومان خواهد شد.

جدول میزان مالیات کی‌روش و ویلموتس

روی هم رفته، فدراسیون فوتبال به خاطر مالیات دستمزد ویلموتس و کی‌روش، حدود ۱۳ میلیارد و ۸۷۵ میلیون تومان بدهکار است که در وضعیت کنونی این فدراسیون رقم کمی نیست.

هر چند آنطور که از شواهد و قراین مشخص است، همانطور که پرسپولیس مالیات برانکو را پرداخت نکرده، فدراسیون فوتبال هم مالیات آخرین سال حضور کی‌روش در ایران و همینطور ویلموتس را پرداخت نکرده است اما اگر قرار بر ادامه فعالیت با این مربیان باشد، در این صورت این ضرر و زیان متحمل فوتبال ایران خواهد شد.

به همین دلیل عجیب است که فدراسیون فوتبال با وجود بررسی‌های زیاد بر روی ابعاد مختلف قرارداد کی‌روش، در قرارداد ویلموتس هم بند پرداخت مالیات را توسط خودش گنجانده بوده است./ایسنا

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا