اجتماعیاستانیتبریزتهرانفرهنگیورزشی

قاب سبزی زیبا که فقط مختص زمین مستطیل شکل یادگار امام بود؛ در انتظار واکنش فدراسیون فوتبال باشیم؟

خبرهای فوری: استقبال رسانه‌های ترکیه‌ای از حرکت تماشاگران تراکتور در بازی با استقلال؛ از فریاد زدن نام ترکیه و دادن سلام نظامی هنگام تلاوت قرآن تا شعارهای نژادی!

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، سکوهای ورزشگاه یادگار امام روز گذشته، نسبت به بازی، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.در دیدار تیم‌های فوتبال تراکتور و استقلال تخلفاتی روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام تبریز (ره) رقم خورد که باید منتظر واکنش فدراسیون فوتبال باشیم.

روز گذشته دو تیم تراکتور و استقلال در هفته نهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال یکی از زیباترین دیدارهای لیگ را تا به اینجای فصل رقم زدند. این زیبایی البته فقط مختص مستطیل سبز بود، چرا که در دقایقی از بازی روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام تبریز (ره) اتفاقات دیگری رخ داد. اتفاقاتی که بسیاری، پیش‌زمینه آن از برخی کانال‌های هواداری تراکتور نشات گرفته می دانند.

فدراسیون فوتبال پیش از آغاز لیگ نوزدهم و با توجه به اتفاقاتی که در فصول گذشته به خصوص لیگ هجدهم رقم خورده بود، از برخورد جدی و قاطع با هرگونه تخلف خبر داد. حتی صحبت از این به میان آمد که کانال‌های هواداری باید بسته شوند و کانال‌های هواداری زیر نظر باشگاه‌ها اداره شوند که چنین مسئله‌ای هم عملاً رخ نداده تا هر هفته شاهد اتفاقات متفاوتی باشیم.

در این فصل از رقابت‌های لیگ برتر، کمیته انضباطی برخوردهای خود را ابتدا با نفت مسجدسلیمان، استقلال و پرسپولیس آغاز کرد. محرومیت یک جلسه‌ای این تیم‌ها از همراهی هواداران‌شان در دیدارهای خانگی که مورد نقد نیز قرار گرفت، اما به هر ترتیب نفت مسجدسلیمان در دیدار مقابل سپاهان، استقلال مقابل گل‌گهر سیرجان و پرسپولیس هم مقابل پیکان از همراهی تماشاگران خود محروم شدند.

کمیته انضباطی البته در خصوص تخلفات هواداران تیم تراکتور در دیدار مقابل پرسپولیس هم رأی به محرومیت یک جلسه‌ای آنها داد که این رأی را نیز با توجه به تخلفات فصل گذشته آنها، قطعی اعلام کرده بود. محرومیتی که به مرحله اجرا نرسید و اسماعیل حسن‌زاده، رئیس کمیته انضباطی پس از کش و قوس های فراوان، اعلام کرد هواداران تراکتور محروم نخواهند شد.

با این حال اتفاقات روی سکو در هفته نهم به شکلی رقم خورد که انتظار برخورد قاطع از سوی رکن قضایی فدراسیون فوتبال وجود دارد. در دیدار پرسپولیس و ماشین‌ سازی در ورزشگاه آزادی، از روی سکوها فحاشی‌هایی به رسول خطیبی، سرمربی تیم میهمان انجام شد. اتفاقی که ریشه در دیدار جام حذفی دو تیم داشت که رفتارهای خطیبی در کنار زمین باعث شد پیش از شروع مسابقه هواداران پرسپولیس در اقدامی ناپسند شعار علیه او را آغاز کنند. پس از اعلام پنالتی پرسپولیس در دقیقه ۸۹ و بار دیگر واکنش تحریک آمیز سرمربی ماشین‌سازی رو به هواداران تیم میزبان، شدت شعارها و فحاشی‌ها از روی سکوها را بیشتر کرد تا پایان این دیدار تلخ باشد.

فدراسیون فوتبال پس از اتفاقات دیدار پرسپولیس و ماشین‌سازی، در اقدامی، اطلاعیه‌ای صادر و شعارها علیه رسول خطیبی را محکوم کرد. وزارت ورزش و جوانان هم نسبت به این مسئله واکنش نشان داد و در نهایت باشگاه پرسپولیس با صدور اطلاعیه‌ای فحاشی به خطیبی را محکوم کرد.

این البته پایان ماجرا و اتفاقات تلخ هفته نهم نبود. در دیدار شب گذشته تراکتور و استقلال اتفاقاتی که روی سکوها رقم خورد، همانطور که گفته شد عکس زیبایی اتفاقات مستطیل سبز بود. در روی سکو، اتفاقاتی رخ دادند که شاید نا زیبا بودند. از فریاد زدن نام ترکیه و دادن سلام نظامی هنگام تلاوت قرآن در مراسم آغازین بازی؛ اقدامی که در رسانه‌های امروز ترکیه نیز بازتاب داشته است و آنها از این موضوع استقبال کرده‌اند. همچنین سر دادن شعارهایی که رنگ و بوی نژادپرستی می‌داد.

انواع تخلفات در دیدار تراکتور و استقلال رقم خورده که باید دید آیا فدراسیون فوتبال واکنشی به این اتفاقات نشان خواهد داد یا نه. همانطور که فدراسیون اقدام به صدور اطلاعیه در خصوص اتفاقات دیدار پرسپولیس و ماشین‌سازی کرد، باید منتظر واکنش فدراسیون فوتبال نسبت به این اتفاقات بود. اتفاقاتی که بر اساس بندهای صریح قانون در آیین نامه کمیته انضباطی نیاز به بررسی بیشتر و جدی‌تری دارد.

بند یک و دو ماده ۶۷ آیین نامه انضباطی آمده است:

۱- هر شخص مشمول این مقررات که ارزش‌های انسانی یک شخص یا گروه را از طریق الفاظ تحقیر آمیز یا به دلیل رنگ پوست، نژاد، زبان یا قومیت، مذهب و مواردی از این قبیل مورد خدشه و تعرض قرار دهد چنانچه بازیکن، یکی از مقامات رسمی یا یکی از مقامات رسمی مسابقه باشد متحمل محرومیتی به میزان حداقل پنج مسابقه و حداقل سیصد میلیون ریال جریمه نقدی خواهد شد.

۲- اگر تماشاگران منتسب به یک باشگاه، به هر تعداد که باشند مرتکب اعمال فوق گردند، باشگاه مذکور به برگزاری حداقل دو مسابقه: بدون حضور تماشاگران یا محرومیت از برگزاری مسابقه در ورزشگاه خاص یا برگزاری مسابقه در ورزشگاه بی‌طرف به علاوه حداقل سیصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می‌گردد.

البته که شعارها و اقدامات هواداران تراکتور در دیدار با استقلال، جدید نیست. باید دید فدراسیون فوتبال این بار چه اقدامی انجام خواهد داد و آیا بیانیه می‌دهد یا واکنشی دیگر نشان خواهد داد. نکته پایانی اینکه پیش از شروع لیگ برتر فوتبال بارها از لزوم تجهیز ورزشگاه‌ها صحبت شده بود. لزوم وجود دوربین‌های چهره‌زن برای برخورد با متخلفان در مسابقات مختلف ، بیش از پیش نمود پیدا کرده است اما نواقص موجود نشان می‌دهد خیلی از این حرف‌ها در حد شعار باقی مانده است. این اتفاقات همه را یاد این شعر می‌‌اندازد: «دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست.»

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

‫۹ دیدگاه ها

  1. با سلام، از کی معانی کلمات اینقدر عوض شده اند؟!
   از رویدادی که ۲۴ ساعت بیشتر نگذشته و در حضور اینهمه موبایل و شاهد زنده اینجور تحریف میشه، وای به حوادث تاریخی و روایات گذشتگان که معلوم میشه هر کس هرجور دوست داشته نوشته!!!
   شعار دیروز هوادارن مرگ بر تروریست بود؛
   مگر کشورمان کم از گروه های تروریستی و کومله و پژاک اسیب دیده و شهید داده اند.
   در طول تاریخ ایران زمین یک مورد و تنها یک مورد بگویید که ترکها بر علیه هموطنان و دیگر اقوام کشور عزیزمان ایران یک قدم برداشته باشند و یا یک هموطن را کشته باشند.
   اگر هن شعاری داده شده و یا حرکتی بوده در حهت مقابله با تروریسم و جلوگیری از تجزیه کشور توسط گروه های زیاده خواه و تروریست منطقه بوده است.
   لطفا جای ظالم و مظلوم را عوض نکنین.

 1. طبیعیه وقتی فدراسیون قاطعانه برخورد نمیکنه و به جای اجرای قانون مصلحت اندیشی میکنند هربار اتفاقی بدتر از قبل اتفاق میافته .جدای از این باید باشگاه تراکتورسازی هم در خصوص شعارها و حرکات تماشاگرانش توضیح و موضع خودش رو بطور شفاف بیان کند .

 2. با سلام
  من طرفدار تیمی نیستم اما آنچنان که معلوم هست و خود سایت شما طرفدار تیم خاصی هست باید بگم که هر وقت توانستید بی طرفی در خبر را رعایت کنید اون موقع اسم خود را خبرنگار بگذارید

  1. دقیقا، وقتی تیمهای تهرانی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند و از حمایت دولت، رسانه ها و صدا و سیما برخوردارند و تبعیض در رفتار در اوج می باشد باعث نارضایتی اقوام و تقویت حس جدایی طلبی و استقلال از مرکزیت فاسد میشود.

 3. واقعا اینجا دیگه باید وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه به قضیه ورود کنه و ببینه منشا این حرکات ضد ایرانی و جدایی طلبانه کجاست؟؟؟
  تو مملکت خودمون یه عده علنا دارن شعارهای جدایی طلبانه میدن. پرچم ترکیه و آذربایجان میارن ورزشگاه. شعار خلیج عربی میدن یا به سایر اقوام ایرانی توهین میکنن.

 4. عجب تفسیری کردین از تورکیه گفتن تماشاچی های تیراختور!!!!!!!!!!بنظرت تحقیر قومی یا نژادی انجام گرفته؟؟؟

 5. خدا رو شکر بازی رو باختن وگرنه چه ها که نمیکردن!!!
  نژادپرستی چیزی جز نفرت انگیز بودن رو در ذهن متبادر نمیکنه!
  هموطن های عزیز بیش از این خودتونو از چشم مردم ایران نیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا