ورزشی

اعتراض رسمی فدراسیون والیبال ایران به صحبت‌های نژادپرستانه کوبیاک

خبرهای فوری: فدراسیون والیبال ایران با ارسال نامه‌ای به فدراسیون جهانی (FIVB)، اعتراض رسمی خود را نسبت به صحبت‌های نژادپرستانه کوبیاک، ملی‌پوش والیبال لهستان علیه مردم ایران اعلام‌ کرد.

به گزارش بخش ورزشی سایت خبرهای فوری، با دستور افشین داوری، فدراسیون والیبال ایران اعتراض رسمی خود را نسبت به صحبت‌های کوبیاک، بازیکن تیم ملی لهستان اعلام کرد و نامه رسمی فدراسیون بعد از بررسی‌های انجام گرفته، روز پنج‌شنبه به فدراسیون جهانی تقدیم شد. پس از انتشار این صحبت‌ها در اولین روز فدراسیون والیبال در تماس با مسئولان فدراسیون جهانی خواهان برخورد با این موضوع شد و این درخواست به صورت رسمی روز پنج‌شنبه به مسئولان جهانی ابلاغ گردید.

فدراسیون والیبال ایران با ارسال نامه‌ای به فدراسیون جهانی و با ارائه اسناد و مدارک نسبت به صحبت‌های بازیکن تیم ملی لهستان اعتراض کرد و خواهان برخورد فدراسیون جهانی با صحبت‌های هنجارشکنانه و توهین‌آمیز کوبیاکشد.

بازیکن تیم ملی لهستان بعد از انتشار این صحبت‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به حواشی ایجاد شده بعد از مصاحبه، من باید بگویم که حق دارم صحبت‌های خود را بیان کنم و وظیفه دارم که به اهانت و تهدیدهایی که مربوط به خانواده من است، جواب دهم که این اتفاق مقابل ایران رخ داد. این صحبت‌های من تنها مربوط به بازیکنان والیبال ایران و هواداران آن‌ها است و متأسفم که از این حرف‌ها سوءبرداشت شده است. شاید این صحبت‌ها را در موقعیت بدی مطرح کردم اما حالا می‌خواهم بگویم که من نگاهی جنون‌آمیز و متعصبانه ندارم و فردی نژادپرست نیستم اما نگاه من نسبت به بازیکنان و تماشاگران والیبال که به من توهین کردند، تغییر نمی‌کند.

صفحه رسمی کوبیاک با توجه به اعتراض مردم ایران و همچنین مردم لهستان، در اینستاگرام مسدود شده و صحبت‌های این بازیکن لهستانی با خشم مردم کشور خودش نیز همراه شده است.

با این وجود، فدراسیون والیبال ایران برای پاسداشت ارزش و احترام مردم ایران، با استفاده از تمام ظرفیت‌های بین‌المللی و حقوقی خود این پرونده را پیگیری خواهد کرد.

در متن نامه سرپرست فدراسیون والیبال به کمیته حقوقی فدراسیون جهانی آمده است:

«این نامه برای دفاع از حقوق مردم ایران در میادین ورزشی ارسال می‌شود. بازیکن برجسته لهستان آقای کوبیاکمصاحبه‌ای انجام داده که خشم ایرانیان مهمان‌نواز را برانگیخته است. من در ابتدا سعی کردم برخورد منطقی با این موضوع داشته باشم و راجع به این موضوع، تحقیق کنم. ترجمه‌ی این مصاحبه را دریافت کردم و با یک نفر که به زبان لهستانی مسلط است، درباره متن اصلی صحبت کردم. بخشی از این بیانیه‌ی بهت‌آور این بازیکن، به ضمیمه‌ی این نامه ارسال می‌شود.

این مصاحبه به اندازه‌ای زشت و تعجب‌برانگیز بوده که حتی مردم لهستان نیز به آن اعتراض کردند. این صحبت‌ها در جریان مصاحبه‌ای یک ساعته مطرح و باعث شده مردم نیز از این صحبت‌ها انتقاد کنند و انتقادات به شکلی بوده که مردم، خواهان حذف این ویدئو از روی سایت منتشرکننده شده‌اند.

ما به دنبال ریشه‌یابی این موضوع هستیم و برای من تعجب‌آور است که چرا یک ورزشکار حرفه‌ای این چنین اقدامی انجام می‌دهد. من به عنوان رئیس فدراسیون والیبال وظیفه‌ی دفاع از حقوق بازیکنان را دارم و از طرف ایران این دادخواست حقوقی را تقدیم می‌کنم تا این موضوع در کمیته حقوقی فدراسیون جهانی مطرح شود. من وظیفه‌ی پاسداری از پرچم ایران را بر عهده دارم تا از این به بعد صحبت‌های خلاف واقع علیه مردم ایران مطرح نشود. شما می‌توانید بخشی از مصاحبه‌ی ملی‌پوش ما آقای پوریا فیاضی را در این مورد مشاهده کنید که چگونه در موردکوبیاک صحبت کرده است (اسناد ضمیمه شد). بازیکنان ایرانی همواره به ایشان احترام گذاشتند.

من از طرف مردم ایران این دادخواست حقوقی را انتقال می‌دهم. مردم ما همیشه به بازیکنان خارجی احترام می‌گذارند و اگر یک نفر احساسات مردم ایران را جریحه‌دار کند، مسیر درستی را انتخاب نکرده و نباید مردم را به موضوعات غیرواقعی محکوم کند. به همین دلیل درخواست می‌کنم که این موضوع را به صورت کامل پیگیری کنید.»

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا