اجتماعیاقتصادی

بازگشت ۱۸ میلیون پردرآمد به یارانه!

خبرهای فوری: در حالیکه در گزینش ۶۰ میلیون مشمول کمک معیشتی، سه دهک بالای درآمدی جایی نداشتند و به نظر می‌رسید با این روند به تدریج از جمع یارانه‌بگیران نیز کنار گداشته شوند، با مصوبه اخیر مجلس برای پرداخت یک یارانه مشترک به حدود ۷۸ میلیون یارانه‌بگیر، این ۱۸ میلیون حذف شده دوباره مشمول یارانه شدند؛ این‌بار نه ۴۵ هزار و ۵۰۰ بلکه ۷۲ هزار تومان.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، در حال حاضر و طبق اعلام رسمی مسئولان دولتی حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند که در بین آنها افراد پردرآمدی که نیاز به دریافت رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ندارند نیز به وفور وجود دارند، اما طی حدود ۹ سال گذشته که یارانه نقدی پرداخت شده اقدام جدی برای حذف پردرآمدها انجام نشد که دلایل مختلفی از جمله تکمیل نبودن بانک‌های اطلاعاتی برای شناسایی افراد، نگرانی از حذف اشتباه یا ملاحظات از جمله آنها بود.

به هر صورت با تکرار تکلیف قانون بودجه برای حذف سه دهک بالای درآمدی در سال‌های اخیر، در نهایت از شهریور امسال دولت غربالگری را آغاز کرد، ولی در شرایطی تعداد حذف‌شدگان به حدود یک میلیون نفر رسید که ظاهرا بازهم به دلیل برخی نگرانی‌ها به طور جدی پیش نرفت تا اینکه  در آبان امسال با اصلاح قیمت بنزین، منابعی از محل افزایش قیمت این سوخت ایجاد شد که دولت تصمیم گرفت آن را در قالب کمک معیشتی بین خانوارها تقسیم کند.

نکته اینجا بود که توزیع منابع ناشی از بنزین دیگر بین ۷۸ میلیون نفری که یارانه می‌گرفتند نبود، بلکه ۶۰ میلیون نفر از بین آنها شناسایی شده بودند که پرداخت کمک معیشتی برایشان انجام شود. در این حالت سه دهک بالای درآمدی حذف شده بودند و به نظر می‌رسید با این روند به تدریج پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هم به این حدود ۱۸ میلیون نفری که کمک معیشتی نمی‌گرفتند، قطع و در مجموع کمک معیشتی و یارانه نقدی به یک گروه مشترک ۶۰ میلیون نفری  پرداخت شود و سرانجام پرداخت یارانه نقدی تا حدی هدفمند شده باشد.

اما در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق مجلس، طرحی مصوب شد که این معادلات را تا حد زیادی بهم ریخت و جریان را معکوس کرد؛ به نحوی که به جای حذف ۱۸ میلیون نفر از جمع یارانه‌بگیران، اکنون ۱۸ میلیونی که کمک معشیتی هم نمی‌گرفتند مجددا مشمول یارانه جدیدی شدند.

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق از مبلغ ۳۱ هزار میلیارد تومانی که در لایحه بودجه برای اجرای طرح حمایت معیشتی خانوارها در نظر گرفته شده بود ۲۰ درصد برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که هفت میلیون نفر هستند اختصاص می‌یابد و ۲۸ هزار میلیارد تومان باقیمانده بین ۷۸ میلیون یارانه‌بگیر به صورت یکسان توزیع خواهد شد. بر این اساس در سال آینده تنها یک یارانه که ترکیبی از یارانه نقدی و یارانه معیشتی که از درآمد اصلاح قیمت بنزین است، پرداخت می‌شود.

 ظاهرا دولت با این مصوبه موافقت چندانی ندارد؛ به طوری که تازه‌ترین اظهارات شریعتمداری – وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی – از این حکایت دارد که پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی در برنامه‌های دولت نبوده است./ایسنا

‫۲ نظرها

  1. روش روش احمقانه ای بود.بررسی تراکنش حساب بیانگر ثروت یک فرد نیست.من (خانواده ۴نفری) کارگر ساختمانی ام فعلا بیکار, مستاجر با یک فرزند دانشجو,یک دستگاه پراید۸۸ تصادفی.یارانه معیشتی بما تعلق نگرفت.اعتراض کردم,در سایت نوشته بود یک دستگاه پراید۸۸ دارید و درآمدند بالای ۹۴ درصد جامعه است. به نظرتون منکه بخداوند خدا یک متر خونه و زمین ندارم وکل دارایی من اعم از ملک,خودرو,موجودی حساب حتی پول یک.واحد آپارتمان هم نمیشود,جزو پنج میلیون ثروتمند دهک بالای جامعه هستم?? پسرم دانش آموز استعداد درخشان بوده و همانطور که همه میدونند دولت ما از نخبه ها حمایت نمیکند (که از درس خواندن دست برداند)ومن مجبور بودم هرسال ۱۵-۲۰ میلیون شهریه پرداخت کنم.وپول رهن خونه(۱۴۰تومن)که هرسال از صاحبخونه قبلی میگیرم وبه یکی از حسابهایم میریزم وبرای اینکه به صاحبخونه جدید چک بدهم به حساب جاری ام منتقل میکنم و این تراکنش در طول چندین سال تکرار میشه.و وقتی این مسئولین بیسواد تراکنشها را نگاه میکنند تراکنش من در سال میلیاردی میشه.در حالی که یک ریال منتفع نمیشوم. خواهشا نگویید به جیب ثروتمندان میرود. روش روش بد و احمقانه ای بود. من خودم چندین خانواده سراغ دارم که با داشتن شش واحد خونه و آپارتمان و دو سه دستگاه خودرو در اولین مرحله یارانه معیشتی به ایشان واریز شد.پس باید نتیجه گرفت در مرحله اول بواسطه این روش ناشیانه و بد یارانه معیشتی بیشتر به ثروتمندان واریز شد و بیشتر نیازمندان دستشون از این یارانه کوتاه ماند.واصلا عدالت اجرا نشد.خواهشا یکی این مسئولین وزارت رفاه را حالی کنه روششان اشتباها.ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن