اجتماعیاقتصادی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد؛ آزمون وسع عادلانه‌ترین روش برای پرداخت بسته معیشتی به خانوارها

خبرهای فوری: شریعتمداری گفت: در پرداخت بسته حمایت معیشتی به دفعات زیاد آزمون وسع انجام می‌شود تا از بین جمعیت کل، ۶۰ میلیون نفری که واجد شرایط هستند، مشخص شوند.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چهل و یکمین گردهمایی کانون‌های بازنشستگی آموزش و پرورش استان‌های کشور که در تهران برگزار شد، اظهار داشت: آزمون وسع در میان چندین روش مطرح، عادلانه‌ترین روش بوده و براساس آن خانوار‌های ضعیف‌تر و در دهک‌های پایین‌تر درآمدی برای بسته حمایت معیشتی مشخص شدند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با احتساب درصد خطا در آزمون انجام شده، قطعا ۶۰ میلیون نفری که در این طرح قرار گرفته و مشمول شده‌اند نسبت به سایر افراد جامعه کم برخوردارتر بوده‌اند، این به معنی این نیست که سایرین ثروتمند و برخودارند، بلکه نشان دهنده این است که بخش زیادی از جمعیت کشور در سطوح متوسط به پایین درآمدی قراردارند.

وی با تأکید بر اینکه روش کنونی نسبت به سایر روش‌ها به عدالت نزدیک‌تر است، گفت: این آزمون به صورت مداوم و هر دو ماه یکبار انجام می‌شود و در فرآیند اجرا به طور قطع درصد خطای آن کاهش می‌یابد، برهمین اساس هم اگر در ماه‌های آتی افرادی شامل طرح شوند، مجددا برای آن‌ها بسته حمایتی فعال خواهد شد.

شریعتمداری تصریح کرد: در حال حاضر، ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار خانوار ایرانی فاقد خودرو هستند و بخش اعظمی از جمعیت کشورمان مالک هیچ خانه و زمینی نیستند؛ بنابراین اگر خانواری به هر شکل دارای خانه و ماشین شخصی است و درآمد او از موارد اعلام شده بالاتر است، پس نسبت به بخش اعظم جامعه، برخوردار است، هرچند وضعیت بسیار خوبی هم نداشته باشند.

ارائه پیشنهاد ۶ هزار میلیارد تومانی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان به مجلس

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بازنشستگی یکی از مسائل مهم و اساسی کشور است، گفت: تبیین مسائل و مشکلات پیشکسوتان جامعه یکی از اصول اساسی دولت است و قطعا اگر در این زمینه بی توجهی صورت گیرد، قابل قبول نیست و به ناامیدی در میان این قشر دامن می‌زند.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

وی در ادامه تأکید کرد: شاغلان امروز، آینده خود را در بازنشستگان جامعه می‌بینند و خود این مساله جدی کشور است. برونداد مطالعات و بررسی‌های علمی و پژوهشی نز نشان می‌دهد که مشکلات استخراج شده با فاصله خیلی کم، مطابق با دغدغه‌های امروزی بازنشتگان است.

شریعتمداری، اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان را یکی از دغدغه‌های مهم جامعه عنوان کرد و گفت: در اولین بودجه پیشنهادی دولت به مجلس، عدد بودجه کل چیزی حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان بود که تصور می‌شد با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بودجه خوبی تدوین شده است، اما وقتی شرایط تحریم و مشکلات فروش نفت پیش آمد، این عدد در گام اول به ۴۰۱ هزار، در گام دوم به ۳۸۰ هزار و در نهایت به ۳۰۱ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و منابع و مصارف کشور را دچار تغییر کرد.

شریعتمداری با بیان اینکه در ابتدا دولت پیشنهاد ۶ هزار میلیارد تومانی را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تقدیم مجلس کرده است، افزود: قطعا کانون‌های بازنشستگی در تعامل با مجلس و نمایندگان می‌توانند روندی را طی کنند که به بهبود بودجه و اعتبارات این بخش کمک کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: قطعا بازنشستگان زیر فشار زیادی هستند و این موضوعی است که غیرقابل انکار است. برای همه ما شرایط بازنشسته عزیزی که فرزند دانشگاهی دارد یا حتی عائله‌مند معلول دارد قابل تصور نیست و همه تلاش ما برطرف شدن مشکلات است که امیدواریم با همدلی و همکاری در جهت کاهش مشکلات گام برداریم.

شریعتمداری ادامه داد: پایین بودن افزایش حقوق و دستمزد نسبت به تورم طی سال‌های مختلف وجود داشته که دولت تلاش کرد در سال‌های اخیر این رویه را تغییر دهد، اما این دوسال با توجه به شرایط اقتصادی و تحریم ها، افزایش حقوق بیش از تورم اتفاق نیافتاده و امسال هم این افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان ۱۵ درصد درنظر گرفته شده است.

وی بیمه تکمیلی درمان را دغدغه دوم بازنشستگان و پیشکسوتان جامعه عنوان کرد و با بیان اینکه بازنشستگان آموزش و پرورش ستون فقرات کشور هستند، گفت: در بحث بیمه تکمیلی با توجه به اینکه سهم بازنشستگان ثابت مانده و سهم صندوق بازنشستگی کشوری افزایش یافته، تاحدودی سقف تعهدات بهبود یافته، اما این میزان کفاف درمان بازنشستگان را با توجه به هزینه‌های درمان نمی‌دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری خواست تا با برگزاری نشست مشترک با نمایندگان کانون‌های بازنشستگی نسبت به ارائه راه حل جامع برای بهبود کیفیت خدمات و افزایش سقف تعهدات بیمه تکمیلی بررسی کنند.

شریعتمداری، تاکید کرد: اعضای هیات مدیره صندوق بازنشستگی از برجسته‌ترین چهره‌های علمی و اقتصادی هستند و چند سال است که این هیات مدیره در حال فعالیت است و اگر مدیرعاملی هم انتخاب شود باید زیر نظر این هیات مدیره کار کند.

وی تصریح کرد: شخص آقای ایزدی سال‌ها رئیس هیات مدیره صندوق بوده اند و همین دوره، برنامه راهبردی صندوق بازنشستگی که مهم‌ترین مسائل این صندوق از اصلاح امور جاری و ساختاری تا بحث‌های اکچوئری بوده بالاخره بعداز شش ماه به نتیجه رسیده و من برای اولین بار در جلسات متعدد چندساعته برای به سرانجام رسیدن این برنامه مهم شرکت داشتم و برنامه خوبی با کمک هیات مدیره و مدیران صندوق تدوین شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما با صندوقی مواجه هستیم که ۱۷ درصد آورده آن از محل کسورات بازنشستگی و ۵ درصد از محل سودآوری شرکت‌هاست و مابقی وابسته به بودجه عمومی و دولت است؛ بنابراین اینکه بیان شود وضعیت بد شرکت‌ها سبب این مشکلات شده، مطلب درستی نیست.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه مسیر شفافیت خواسته من از مدیرعامل صندوق بازنشستگی بوده و این مسیر در دوره سرپرست فعلی صندوق نیز با جدیت دنبال شده است، گفت: وقتی حق بیمه یک صندوق از ابتدای تشکیل تاکنون عدد ثابت ۲۲ درصد به جای ۳۰ درصدی که در تامین اجتماعی و به صورت سه جانبه گرایی دریافت باشد، همین مشکلاتی را ایجاد می‌کند که امروز با آن مواجه هستیم.

شریعتمداری با بیان اینکه عزل و نصب و مدیریت یک بنگاه کار مدیرعامل صندوق نیست و صندوق‌ها باید سهامداری کنند، گفت: در برنامه راهبردی صندوق بازنشستگی این مساله به خوبی تبیین شده و این صندوق نیز به زودی همانند تامین اجتماعی سیاست مدیریت سهام را به جای بنگاه داری کنونی اجرایی خواهد کرد.

وی یکی از مشکلات بازنشستگان را خستگی در پیگیری امور اداری عنوان کرد و گفت: باید فرآیندی در بخش خدمات و ارتباط با بازنشستگان طراحی شود تا شخص بازنشسته با کمترین مشکل و در کمترین زمان، خدمت مورد نظر خود را دریافت کند.

شریعتمداری همچنین انتخاب نماینده کانون‌های بازنشستگی هر استان را به عنوان مشاور امور بازنشستگی در مدیریت استانی صندوق بازنشستگی کشوری، مدیریت‌های استانی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش استان‌ها عاملی برای مشارکت بازنشستگان در امور و استفاده از دانش و تجربه گران قیمت این عزیزان دانست.

وی گفت: اگر این مراحل اجرایی شود، می‌توان در شورای عالی رفاه نیز برای انتخاب مشاور استاندار در امور بازنشستگی به نتیجه رسید و این برنامه را عملیاتی کرد.

تهیه دستورالعمل و شیوه نامه استفاد از امکانات در اختیار ادارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان ها، حمایت از پایان نامه‌های دانشگاهی مقطع ارشد و دکتری فرزندان بازنشستگان کشوری، استفاده از طرح‌های پژوهشی و کاربردی فارغ التحصیلان مقطع دکتری برای سیاست گذاری در حوزه رفاه، اشتغال و صندوق‌های بازنشستگی و همچنین حمایت از طرح‌های علمی کانون‌های بازنشستگی با محور بیان دغدغه‌ها استانی و منطقه‌ای کانون‌ها و ارائه راه حل مناسب، از جمله بحث‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست بود.

تصویب اعتبار برای پرداخت وام ۷ میلیون تومانی به ۴۰۰ هزار نفر

نعمت الله ایزدی، سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست با اشاره به ساز وکار‌های پرداخت وام به بازنشستگان این صندوق گفت: با توجه به شرایط موجود و با تعامل بسیار خوب بانک صادرات به عنوان بانک عامل، اعتبار ۲۸۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام ۷ میلیون تومانی به ۴۰۰ هزار نفر تصویب و اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه تلاش شده تا عدالت در پرداخت این تسهیلات در دستور کار قرار گیرد، گفت: اتکای کامل به سیستم خودکار که براساس اولویت‌های مشخص شده، افراد را واجد شرایط دریافت وام می‌داند از تغییراتی بوده که در این خصوص اتفاق افتاده است.

ایزدی با بیان اینکه با اعتبارات موجود، در حال حاضر می‌توان با همین شیوه عمل کرد، گفت: اگر بانک رفاه و توسعه تعاون در این زمینه همکاری کنند قطعا می‌توان اعتبارات و سقف تسهیلات را تغییر داد.

ایزدی درباره بیمه تکمیلی درمان نیز گفت: تلاش ما این بوده که در شرایط فعلی سهم حق بیمه بازنشستگان افزایش پیدا نکند و از محل سهم صندوق، سقف تعهدات بهبود یابد. در بخش بیماران خاص و صعب العلاج نیز تلاش این است که هزینه‌ها تاجایی که امکان دارد پرداخت شود و این عزیزان بامشکل مواجه نشوند./yjc

‫۱۷ نظرها

 1. این آزمونهای پراز خطا که به نفع پولدارها و کسانی است که از رانت حکومتی استفاده میکنن! یارانه و کمک هزینه معیشتی حق همه مردم ایرانه. شما مؤظفید به همه مردم کمک هزینه پرداخت کنید، حالا یه عده پولدارسرشناس مثل خودشما و مسئولین ومدیران رده بالای مملکت که شناخته شده هستن ونیازی ندارن ولی یارانه حق تمام ملت ایرانه. ثروت ایران باید درایران وبرای ملت ایران خرج بشه. شماحق ندارید برای این ثروت تصمیم بگیرید و درجایی غیراز ایران خرجش کنید.

 2. اینجانب بازنشسته هستم و می خوام مطلبی را ارایه کنم‌
  اولین روز که یارانه معیشتی را بررسی کردم نوشته بود که مبلغ در آمد نه ماه شما مبلغ یک میلیارد و خرده ای است اما امروز ۲۵ دیماه بررسی کردم فرم عوض شده و نوشته شما ماهانه ۴ میلیون خرده ای ماهانه درآن دارید و جز بیشترین در آمد ها هستید و لازم به ذکراست حقوق ماهانه بنده ۲۹۰۰۰۰۰ تومان است حالا این بازرسان محترم لطف کنند اقساط بنده را هم بررسی کنند بعد تصمیم بگیرندو بگویند که آیا در آمد ماهانه بنده همون مبلغ چهر میلیون و خرده ای است که ایکاش می شد اما متاسفانه هر ماه هشتم گرو نهم است
  حالا با این حساب در آمد ماهانه من که پایین تر از ۵ میلیون تومان در ماه است پس چرا یارانه معیشتی به بنده تعلق نگرفته .
  خدا بین ما شما قضاوت کند. ان شاءالله

 3. سلام همش دروغ میگه کثافت عوضی دزد بیشرف چقدر دروغ میگید شما ب پنج ملیون نفر هم پرداخت نمی‌کنید رقم را بالا می‌برید که پولا را تو جیب بزنید خاعنای کثافت من تو روستا زندگی میکنم ن خونه ن ماشین دارم درآمد منو میانگین زده ۸۶ ملیون آخه اینو از کجا آوردید چطوری حساب کردید من در سال کلی کار کنم ۱۵ ملیون هست بعد زده اگه دوباره اعتراض کنید یارانه معیشتی قطع میکنیم آخه مگه میشه کسی که خانواده چهار نفره با‌شه و بهش تعلق نگیره و اینجوری هم بهش بگن که یه نوع تهدید هست من اگر دیدمش زیر ماشین لهش میکنم

 4. باسلام.و من هم همچنین نمیبخشم.. ک الان مستاجرم.. و گفتید ماشین مزدا دارید ک اونم فقط۴۰تومن ارزشش است.. ب ناحق از حق خودمان ک مجددا اعتراض نکنیم.. از قطع یارانه مان خودمان را تهدید میکنید.. چقد ادم های نی انصافی هستید… البته اگر این کاررو نکنید پس چجوری میخوایید حقوق خودتون رو دریافت کنید..شرم آور است.با تهدید کردن حقمان ما را ساکت کنید..

 5. اینجانب که یک خانواده چهار نفری هستیم شغل کاذب دستفروشی دارم از سال ‌۸۶ یک جواز کسب که هم تو امور صنفی و هم تو دارایی شهرمان راکت غیره فعال کرده ام گفتید جواز کسب دارید از خودمم خوبتر خبر دارید که هیچ فعالیتی ندارم و یک ماشین روا دارم که بیست میلیون تمن هم نمی ارزه ، قانون دروغ گذاشتید در حالی گفتید ماشین بالای سیصد میلیون باشه ، و درامد هم به دروغ گفتید برای خانواده چهار نفری بالای هفت میلیون تمن باشه تعلق نمی گیره درامدم با شغل دستفروشیم در کل سال زیر دو میلیون هم نمی شه. خدا اه ونفرین خانواده های امثال ما را که بهمان ظلم کردید جزاتان بدهد با این همه دروغ و بی عدالتی که تحویل مردم میدهید با دروغ بودن گفته هایتان فقط میخواهید پول مردم را به جیب خودتان بزنید و از مردم بدزدید انشالله با این همه ظلمی که مسولین دزد به مردم میکنند خدا نابودتان کنه و حق ما را از شما بگیره ،اینو برای وزیر تعاون و رفاه و مسولان و کارکنان وزیر تعاون و برای مسولانی که همچون قوانینی برای مردم میزارند و به قوانین دروغی خودشان هم عمل نمی کنند و میگوند این عدالته نوشته که خوب نظر مردم را بخوانند و وضعیت خانواده های امثال ما را دوباره خوب بررسی بکنند

 6. سلام
  آقای شریعتمداری
  بنده مغازه دارم
  مشاور املاک
  شما به گردش حساب من نگاه کردید ومعیشتی واریز نکردید
  به کارشناسان خبرتون بگید که این گردش حساب بابت کارت خوان مغازه است پول مردم بوده یه روز یا نهایتا دو روز مونده تو حسابم وبعد خارج شده البته شما اینو می دونید ولی نمی دونم چرا می خواید که ندونید
  من تو شرکت کار می کنم برجی دو میلیون حقوقمه
  در مغازه هم دونفر دیگه وای میستن
  که بخدای عهدو واحد قبلا اعتیاد داشتند الان ترک کردن
  پاکند

  تو رو خدا کاری نکنید آدم از کردش پشیمون بشه
  بخدا نه خونه دارم نه ماشین شما یه بارم شده گردش حساب منو یا فرقی نمی کنه کاسب ها رو چک کنید ببینید که این گردش حساب بابت کارت خوانه
  آخه شما از کجا درآمد ۵۰ میلیونی برای هر ماه برای من لحاظ کردید
  رئس جمهورم اینقدر نمی گیره
  لطفا پاسخ بدید وگرنه کفن پوشان میام تهران جلو دفترتون

 7. جناب شریعتمداری. خواهشا از منبع موثق صحبت کنید ولاغیر. کدوم عادلانه ترین راه پرداخت، آزمون وسع مالی هست. کدوم آزمون وسع؟؟!!!
  یه پراید مدل ۸۲ کاربراتوری بنام خانومم دارم همین یه ماشین هم داریم توی سامانه تون سند خودرو پراید مدل ۸۲ ثبت شده. این همون ماشین بالای هشتصد میلیون که گفتید هست؟ کدوم حرفتونو باور کنیم. بسه دیگه خستمون کردید.تازه مرحله آخر آزمون وسع هست اگر ثابت بشه که دروغ گفتم تهدید به قطع یارانه هم کردن. خجالت آوره

 8. همش دروغ.
  خیلی از خانواده های ضعیف بهشون پول ندادید
  آخه احمق با اون صورتت
  فکر خودتون باشید که این پولها رو چجوری میبرید داخل قبرتون
  ریدید توی مملکت یه مش اصلاح طلب دزد
  جمش کن برو

 9. عرض سلام و ادب
  هرروز یک بازی جدید و یک برنامه جدید برای کسانی که اعتراض دریافت نکردن یارانه نقدی و معیشتی را دارند را اعلام میکنند که حق مسلم مردم را ندهند

 10. آقای وزیر ،خواهشا یک آزمون و سنجش دروغ گویی،صداقت در وزارت رفاه و دولت بگذارید. یقینا در اولی نمره خوب و عالی و در صداقت نمره منفی خواهید گرفت.

 11. اینجانب بازنشسته هستم و می خوام مطلبی را ارایه کنم‌
  اولین روز که یارانه معیشتی را بررسی کردم نوشته بود که مبلغ در آمد نه ماه شما مبلغ یک میلیارد و خرده ای است اما امروز ۲۵ دیماه بررسی کردم فرم عوض شده و نوشته شما ماهانه ۴ میلیون خرده ای ماهانه درآن دارید و جز بیشترین در آمد ها هستید و لازم به ذکراست حقوق ماهانه بنده ۲۹۰۰۰۰۰ تومان است حالا این بازرسان محترم لطف کنند اقساط بنده را هم بررسی کنند بعد تصمیم بگیرندو بگویند که آیا در آمد ماهانه بنده همون مبلغ چهر میلیون و خرده ای است که ایکاش می شد اما متاسفانه هر ما هشتم گرو نهم است

 12. سلام
  من احتیاج زیادی به این یارانه و کمک معیشتی دارم خواهشن شامل حال من بشه بنده بیکارم دارم بیمه بیکاری میگیرم در پیامتان آمده من دو عدد ماشین به بنامم هست پراید را فروختم ولی هنوز خریدار نیامده بنامش بزنم چکار کنم خوب ممنون از مسئولین میششم پیگیری کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا