اجتماعی

نمره منفی برای سوال‌های سخت کنکور امسال اعمال نمی‌شود

خبرمهم: رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نمره منفی برای سوال های سخت کنکور سراسری ۱۴۰۰ اعمال نمی‌شود.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، ابراهیم خدایی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از حوزه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد  ۱۴۰۰ در دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران درباره سوال های سخت کنکور سراسری  امسال اظهار داشت: همه نظرات بازیگران کنکور سراسری اعم از آموزش و پرورش، داوطلبان و موسساتی که در این زمینه فعالیت داشتند، اخذ شد.
وی افزود: در این کنکور، درس ریاضی نسبت به سال گذشته سخت تر بود و بر اساس نامه رسمی وزارت آموزش و پرورش، چند ایراد گرفته شد.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور توضیح داد: نخست اینکه خارج از کتاب درسی بود که تعداد این سوال ها کم بود، همچنین سه سوال را خارج از کتاب مطرح کرده بودند؛ علاوه بر این یک سری از سوال ها از قسمت های منابع حذف شده اعلام شد.
خدایی همچنین گفت: برخی سوالات خارج از اهداف آزمون مطرح شده بود. از نظر تفاوت ماهیت آزمون ها، منابع ما کتاب های درسی است.
وی تاکید کرد: تمام این سوال ها به دقت بررسی شد و تجزیه وتحلیل این سوال ها ادامه دارد. اگر به نتیجه برسیم برخی سوال ها را حذف می کنیم.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: نمره منفی سوال های سخت ریاضی که جواب غلط داشته باشد، لحاظ نمی شود.
خدایی همچنین اظهار داشت: سازمان سنجش آموزش کشور به نفع داوطلبان تصمیم گیری می کند، اگر به این نتیجه برسیم که یک سری از سوالات خارج از کتاب بوده، حذف می کنیم.
وی افزود: داوطلبان کنکور با دریافت کارنامه مشاهده می کنند که به نفع آنها تصمیم گرفته شده است. سال گذشته داوطلبی با نمره ۶۰ تراز ۱۰ هزار گرفت اما امسال با نمره ۵۰ این تراز را می گیرد.
معاون وزیر علوم تاکید کرد: سازمان سنجش آموزش کشور تصمیم گرفته برخی سوالات با تاثیر مثبت اعمال شود. در این میان یک یا ۲ سوال فاقد جواب بود که آن سوال حذف شد.
خدایی خاطرنشان کرد: داوطلب در جلسه کنکور وقت گذاشته است و نباید این حق ضایع شود؛ بنابراین نمره مثبت برای پاسخ های درست مثل همیشه اعمال می شود اما برای سوال های فاقد جواب و سوال های دارای جواب غلط در درس ریاضی نمره منفی اعمال نمی شود.
کنکور سراسری ۱۴۰۰ روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه امسال با رقابت بیش از یک میلیون و ۱۹۴ هزار داوطلب برگزار شد.
بعد از برگزاری کنکور ۱۴۰۰ تعداد زیادی از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی نسبت به سختی سوال های درس ریاضی این آزمون به سازمان سنجش اعتراض کردند.
همچنین ۲۵ نفر از مولفان کتاب درسی، بررسی مشروح سوالات درس ریاضی کنکور سراسری ۱۴۰۰ در گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی را منتشر کردند که براساس آن اعلام کردند که ۴۰ درصد سوالات گروه علوم ریاضی، ۴۴ درصد سوالات گروه علوم تجربی و ۳۰ درصد سوالات گروه علوم انسانی اشتباه، خارج از محتوا و اهداف کتاب درسی بوده است.
نتیجه اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۰ قرار است تا دوشنبه هفته آینده ۱۱ مردادماه اعلام شود./ایرنا

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

یک دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید. خواهشمند است برای اطلاع عموم مردم و فشار به سازمان سنجش جهت حفظ حقوق داوطلبانی که یکسال تمام وقت و زندگی خود را برای مطالعه گذاشتند( از جمله دختر خودم و بسیاری دیگر از دوستانش و اکثریت داوطلبان ) اما چنین متقلبان حرفه ای باعث تضییع حقوق آنان شدند، مطلب ذیل را نشر دهید تا قبل از اعلام نتایج ( ۱۰ تا ۱۱ مرداد) نسبت به این موضوع اقدام و ترتیب اثر داده شود. ( جهت اطمینان از صحت خبر ذیل پس از استعلام و تایید آن از سوی دادستانی شهرستان سیرجان و اداره کل اطلاعات استان کرمان و شهرستان سیرجان ( مستند به سخنان دادستان محترم سیرجان ) نسبت به انتشار وسیع آن اقدام نمایید . که عموم مردم از گرفتن حق مسلمشان از این باندهای مافیایی در تمامی ادارات وسازمانها و وزارتخانه ها و حکومت ناتوان و مستاصل گشته اند. با سپاس و تشکر
  # سازمان سنجش با موارد تقلب سازماندهی شده در کنکور سال جاری که توسط دادستانی سیرجان افشاء گردید،( مستند به خبر ذیل ) چگونه برخورد می کند تا حقی از سایر داوطلبان که نخواسته و نتوانسته اند با این باندهای تقلب ارتباط برقرار کنند ضایع نگردد ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!.و …. که اگر بخواهند براحتی می توانند همه متقلبین مرتبط با این باندهای تقلب را با کمک وزارت اطلاعات شناسایی و از لیست پذیرفته شدگان امسال حذف و حتی آنها را از شرکت در کنکور سال آینده نیز محروم نمایند.

  در صفحه ۲ ،هفته نامه “سخن تازه ” منتشرشده در شهرستان سیرجان ( استان کرمان ) به تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۴ خبر ذیل درج گردیده است:
  # دستگیری عاملان باند تقلب کنکور در سیرجان
  # دانشجوی پزشکی متقلب از کار درآمد !!
  # دادستان سیرجان با اشاره به دستگیری عاملان توزیع سئوالات کنکور سراسری و تقلب در این آزمون ملی در سطح کشور گفت: یکی از اعضای این باند اهل سیرجان است که توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان کرمان و اداره اطلاعات سیرجان شناسایی و دستگیر شد. به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان محسن نیکورز افزود: ماموران وزارت اطلاعات قبل از برگزاری کنکور چندین باند که از طریق فضای مجازی ادعای فروش سوالات را داشتند شناسایی و دستگیر کردند وی ادامه داد: همچنین یک باند کشوری که با همکاری داوطلبان کنکور قصد تقلب را داشتند حین برگزاری کنکور شناسایی شدند و به دام افتادند.نیک ورز افزود: فعالیت این گروه از چندین ماه پیش از سوی سربازان گمنام امام زمان (عج) تحت رصد بوده و این باند هفته گذشته در چندین استان از جمله کرمان و همچنین در تهران مورد ضربه قرار گرفت.

  ### وی تصریح کرد: برخی اعضای این باند از دانشجویان نخبه و اساتید بودند که با شیوه های بسیار خاص و به شکل گروهی به داوطلبان مورد نظر حین برگزاری کنکور تقلب می رساندند. این مقام قضایی ادامه داد: شیوه و شگرد این گروه به این شکل بود که داوطلب کنکور ، در روز امتحان پس از توزیع سئوالات، از طریق موبایل از آن ها عکس می گرفت و به یکی از اعضای باند تقلب ارسال می کرد. آنان نیز سئوالات را در اختیار یک گروه بزرگ علمی قرار داده و به سرعت با توجه به تعداد بالای افراد، پاسخ را استخراج و تحویل می دادند، سپس پاسخ های صحیح در اختیار افرادی که در امر کلیدزنی سئوالات تبحر خاصی داشتند قرار گرفته و کلید پاسخ صحیح استخراج و از طریق وسائل الکترونیکی به داوطلب کنکور ارسال می شده است .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  # دادستان سیرجان اضافه کرد: یکی از افرادی که در این باند نقش تولید فوری کلید را داشته، دانشجوی سیرجانی است که در رشته پزشکی تحصیل می کند و از سوی ماموران اداره اطلاعات دستگیر شد .

  # نیک ورز گفت: اعضای این باند بسیار حرفه ای بوده و شیوه جاسازی و انتقال موبایل و دیگر ابزار الکترونیکی به داخل جلسه کنکور را به داوطلب آموزش می دادند و به ازای هر آزمون مبالغی تا حدود ۲۰ میلیون تومان را دریافت می کردند .
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا