فناوری

ناسا آب یخ زده در کره ماه کشف کرد!

ناسا برای اولین بار روی سطح کره‌ی ماه آب یخ زده مشاهده کرد که در حفره‌های سایه دار مخفی بودند.
دانشمندان در شمال و جنوب قطب کره ماه آب را مشاهده کردند و پیش بینی می‌کنند که روزی بشر بتواند از این منابع آبی بازدید کند و اقامت طولانی تری داشته باشد. دمای آب در این چاله‌ها هرگز به بیش از ۲۵۰ فارنهایت نرسیده است چرا که نور خورشید هیچ وقت به این چاله‌ها نمی‌تابد.

در سال ۲۰۰۸ یک فضانورد هندی تجهیزات نقشه کشی از منابع آبی را به فضا فرستاد که داده‌های جمع آوری شده به این کشف جدید کمک بسیار کرد.
در تحقیقات قبلی ناسا علائمی از سطوح یخ زده در قطب جنوب را مشاهده کردند، اما دانشمندان گمان کردند که شاید این علائم نتایج غیر منتظره از بازتاب خاک در سطح کره ماه باشد.
تیم تحقیقاتی به رهبری دکتر شای لی از ژئوفیزیک هاوایی، با استفاده از روش پیشرفته به نام طیف سنجی مادون قرمز نزدیک به این کشف دست یافتند.
علاوه بر آن ناسا توانسته که علت گسترش این منابع آبی و آینکه چطور آب به چاله‌ها رسیده است را کشف کند که این گام مهمی در اهداف طولانی مدت دانشمندان برای بازگشت به همسایه کره زمین و ادامه اکتشافات خود به حساب می‌آید.
یوهان دیتریش ورنر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا از ایده (دهکده ماه) به عنوان سکویی برای انجام ماموریت‌های آینده به مریخ خبر داد.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا