بین المللی

همکاری ایران و پاکستان برای ایجاد ثبات در افغانستان

خبرمهم: رئیسی بعد از ظهر امروز پنجشنبه در جریان سفر به تاجیکستان، در دیدار عمران خان روابط ایران و پاکستان را با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی، فراتر از همسایگی توصیف کرد و گفت: «نباید اجازه دهیم فتنه‌گری و شیطنت بیگانگان این روابط خوب را تحت تاثیر قرار دهد.»

« عمران خان »، نخست‌وزیر پاکستان از ایران بابت حمایت از طرح اسلام‌آباد درباره کشورهای همسایه افغانستان تشکر کرده است.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، طبق بیانیه دفتر نخست‌وزیری پاکستان، عمران خان امروز در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای، امروز پنجشنبه در شهر «دوشنبه» با «سید ابراهیم رئیسی» ، رئیس‌جمهور ایران دیدار کرده است. عمران خان در این دیدار تأکید کرده بعد از ۴۰ سال فرصتی برای پایان دادن به درگیری و جنگ در افغانستان پیش آمده است. او تأکید کرده ضروری است از این فرصت برای ایجاد ثبات در افغانستان و جلوگیری از بحران انسانی استفاده شود.
وی همچنین اضافه کرده احترام به حقوق تمامی بخش‌های جامعه افغانستان و برقراری یک ساختار سیاسی تماماً فراگیر باعث تقویت تلاش‌ها برای ایجاد ثبات در افغانستان خواهد شد.

طبق این بیانیه، نخست‌وزیر پاکستان همچنین حمایت ایران از طرح پاکستان برای تعامل با کشورهای همسایه افغانستان جهت رسیدن به سیاستی هماهنگ را مورد تمجید قرار داده است.

نخست‌وزیر پاکستان، علاوه بر این بر اهمیت تعامل جامعه بین‌المللی با افغانستان تأکید کرده است. عمران خان، بار دیگر از رئیس‌جمهور رئیسی دعوت کرده به پاکستان سفر کند. آیت‌الله رئیسی هم از عمران خان خواسته از ایران بازدید کند.

رئیسی بعد از ظهر امروز پنجشنبه در جریان سفر به تاجیکستان ، در دیدار عمران خان روابط ایران و پاکستان را با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی، فراتر از همسایگی توصیف کرد و گفت: «نباید اجازه دهیم فتنه‌گری و شیطنت بیگانگان این روابط خوب را تحت تاثیر قرار دهد.»

رئیسی با اشاره به مرز طولانی دو کشور و ظرفیت گسترش تعاملات اقتصادی در مناطق مرزی گفت: «استقرار امنیت در مناطق مرزی می تواند ظرفیت های قابل توجه این مناطق برای تعاملات و تبادلات اقتصادی و تجاری را فعال کرده و به شکوفایی آبادانی این مناطق نیز کمک کند.»

رئیس جمهور در ادامه گفتگوی خود با نخست وزیر پاکستان با قبول درخواست وی برای برگزاری نشست مشترک درباره تحولات افغانستان، افزود: «باید تلاش کرد حکومتی در افغانستان شکل بگیرد که همه اقوام و گروه ها را در بر گرفته و برخاسته از اراده آحاد مردم این کشور باشد. کلید حل مشکلات افغانستان، تشکیل حکومت فراگیر و جلوگیری از مداخلات بیگانگان در امور این کشور است.»

آیت الله رئیسی تصریح کرد: «سابقه ۲۰ سال حضور نیروهای آمریکایی و غربی در افغانستان هیچ نتیجه ای جز خرابی، آوارگی و کشتار بیش از ۳۵ هزار کودک و هزاران زن و مرد افغانستانی نداشت.خروج نیروهای آمریکایی فرصتی تاریخی برای شکل گیری حکومتی مردمی در افغانستان و برقراری آرامش در این کشور و منطقه است.»

عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در این دیدار که در محل اقامت رئیس جمهور کشورمان انجام شد، با قدردانی از مواضع سازنده و نگاه برادرانه جمهوری اسلامی ایران نسبت به پاکستان گفت: به دنبال گسترش همه جانبه روابط خود به ویژه در زمینه حمل و نقل با ایران هستیم و معتقدیم ارتقای سطح همکاری های دو کشور تاثیرات مثبت منطقه ای و جهانی خواهد داشت.

نخست وزیر پاکستان در ادامه با بیان اینکه افغانستان امن و آرام به نفع همه کشورهای منطقه و جهان خواهد بود، اظهار داشت: چنانچه دولت فراگیر در افغانستان تشکیل نشود مشکلات این کشور تشدید شده و زیان آن بیش از هر کشوری متوجه پاکستان و ایران خواهد بود.

عمران خان تصریح کرد: ایران و پاکستان باید برای عبور موفق افغانستان از مرحله دولت سازی و تشکیل حکومت فراگیر با یکدیگر همکاری و تعامل نزدیک داشته باشند.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا