بین المللی

وزارت خارجه: ایران هیچ کشتی حامل سلاح به یمن نفرستاده

خبرمهم: بر اساس ادعای آمریکا این کشتی حامل ده‌ها موشک پیشرفته هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه و صدها تفنگ تهاجمی نوع ۵۶ چینی و دیگر تسلیحات نظامی بوده است.

به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم،  سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ادعای منابع آمریکایی درباره توقیف یک کشتی حامل سلاح ایران به مقصد یمن را رد کرد. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه درباره ادعای  توقیف محموله سلاح ایران در دریای عرب از سوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت : “ایران تنها حضور دیپلماتیک در یمن دارد و این گزارش ها به هیچ وجه تأیید نمی شود.”

روز شنبه ناوگان پنجم دریایی آمریکا مستقر در بحرین با انتشار اطلاعیه ای از توقیف یک کشتی حامل سلاح در آب های دریای عرب (مکران) از سوی رزم ناو آمریکایی “یو اس اس مونتری” خبر داده بود.

یک روز پس از انتشار این خبر منابع وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که محموله این کشتی که تحت پرچم یک کشور ثالث در حرکت بود، به مقصد یمن در حال حرکت بوده است.

منابع آمریکایی عکسی نیز از مجموعه سلاح های توقیف شده این کشتی بر روی عرشه ناو آمریکایی یو اس اس مونتری منتشر کرده و مدعی شدند این سلاح ها از سوی ایران به مقصد حوثی های یمن در حال ارسال بوده است.

عکس منتشره منابع آمریکایی از سلاح های توقیف شده روی عرشه ناو آمریکایی یو اس اس مونتری/ سی ان ان

بر اساس اعلام آنها این کشتی حامل ده‌ها موشک پیشرفته هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه، صدها تفنگ تهاجمی نوع ۵۶ چینی، صدها مسلسل پی.کی.ام، تفنگ‌های تک‌تیرانداز و نارنجک‌اندازهای دوش‌پرتاب و قطعات لیزر پیشرفته  بوده است.

منابع نظامی آمریکایی و سعودی در حالی ادعای کمک تسلیحاتی ایران به نیروهای جنبش انصارالله یمن (حوثی ها) را مطرح می کنند که همه سواحل یمن را تحت محاصره دریایی قرار داده اند و یمن سال هاست به واسطه محاصره همه جانبه از سوی ائتلاف تحت رهبری سعودی و آمریکا در شرایط قحطی و سوء تغذیه و کمبود مایحتاج و آذوقه و امکانات بهداشتی و پزشکی قرار دارد و طبق اعلام سازمان ملل نزدیک به ۷۰ درصد از جمعیت این کشور عربی به خاطر محاصره و شرایط جنگی به کمک های فوری غذایی و دارویی نهادهای بین المللی نیاز دارند. /عصر ایران

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا