اقتصادی

استخراج رمزارزها غیراقتصادی می‌شود؟

خبرمهم: اگر بیت کوین یک کشور بود، به عنوان بیست و نهمین مصرف کننده برق در سراسر جهان شناخته می‌شد.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم، گزارشی که در سال ۲۰۲۱ میلادی از سوی دانشگاه کمبریج منتشر شد، نشان داد که مصرف برق سالانه شبکه بیت‌کوین، ۱۲۹ تراوات ساعت (TWh) برآورد شده است؛ برای درک این موضوع باید توجه کرد که اگر بیت کوین یک کشور بود، به عنوان بیست و نهمین مصرف کننده برق در سراسر جهان شناخته می‌شد.

در زمان انتشار گزارش دانشگاه کمبریج، شبکه بیت کوین انرژی بیشتری نسبت به کشور‌هایی مانند آرژانتین و هلند مصرف می‌کرد و با پیچیده‌تر شدن فرآیند استخراج آن، بسیاری از کشور‌ها با قوانینی برای کاهش فشار فزاینده بر زیرساخت‌های انرژی خود، وارد عمل شده‌اند.

کشور/ایالت مصرف برق سالانه
چین ۶۵۴۳ تراوات ساعت
آمریکا ۳۹۸۹ تراوات ساعت
نیویورک ۱۶۱ تراوات ساعت
بیت کوین ۱۲۹ تراوات ساعت
نروژ ۱۲۴ تراوات ساعت
آرژانتین ۱۲۱ تراوات ساعت
هلند ۱۰۸.۸ تراوات ساعت

ممنوعیت استفاده از شبکه سراسری برق برای استخراج رمزارز در ایران

سال ۱۳۹۸ ایران استخراج بیت کوین را به رسمیت شناخت و صدور مجوز برای شرکت‌های استخراج کننده را آغاز کرد؛ در کنار آن، قوانینی از جمله نرخ بالاتر برق و دستور فروش تمام بیت کوین استخراج شده به بانک مرکزی را نیز در نظر گرفت.

وزارت نیروی ایران از ابتدای تیر، برق تمام مراکز مجاز استخراج رمزارز را قطع کرد؛ ضمن آن که آمار شناسایی مراکز غیرمجاز را نیز منتشر می‌کند.

آقای مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور، گفته بود: ۱۱۸ مرکز مجاز استخراج ارز دیجیتال در کشور وجود دارد که باید از ابتدای تیر، برق خود را از شبکه سراسری قطع کنند.

دیروز در ساعات اوج مصرف، شبکه برق ایران شاهد مصرف بیش از ۶۵ هزار و ۵۰۰ هزار مگاواتی مصرف بود و برای دومین بار از ابتدای سال، رکورد مصرف برق در کشور شکسته شد.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا