اقتصادی

در تورم رکورد زدیم!

خبرمهم: مرکز آمار ایران از نرخ تورم خرداد 1401رونمایی و اعلام کرد که نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل 2.13واحد درصد افزایش یافته و به این ترتیب خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین 52.5درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید سبد کالاها و خدمات مصرفی‌شان هزینه کرده‌اند.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم، مرکز آمار ایران از نرخ تورم خرداد ۱۴۰۱رونمایی و اعلام کرد که نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١۴٠١ در مقایسه با ماه قبل ۲.۱۳واحد درصد افزایش یافته و به این ترتیب خانوارهای ایرانی به‌طور میانگین ۵۲.۵درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید سبد کالاها و خدمات مصرفی‌شان هزینه کرده‌اند. این نهاد رسمی انتشار‌دهنده شاخص تورم می‌گوید: نرخ تورم نقطه به نقطه گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در خرداد امسال با جهش ۳۲.۲واحد درصدی به ۸۱.۶درصد رسیده؛ درحالی‌که گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت ماه رشدی ۲.۸درصدی داشته و به ۳۶.۸درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری در خرداد امسال با رشدی ۱۲.۲واحد درصدی به ۴.۵۱درصد و برای خانوارهای روستایی با رشدی ۱۸.۱واحد درصدی به رقم ۲.۵۸درصد رسیده است. این بالاترین میزان جهش تورم دست‌کم در یک دهه اخیر است که علت اصلی خیزش میانگین شاخص رشد قیمت‌ کالاها و خدمات ناشی از تصمیم دولت برای هوشمندسازی یارانه کالاهای اساسی با حذف ارز ۴۲۰۰تومانی بوده است.
به‌گفته مرکز آمار ایران آهنگ رشد ماهانه تورم در خرداد امسال ۱۲.۲درصد بوده که نسبت به اردیبهشت‌ماه ۸.۷واحد درصد بر سرعت رشد تورم افزوده شده است؛ به‌گونه‌ای که تورم ماهانه گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در ماه گذشته ۲۵.۴درصد و برای گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات ۴.۴درصد بوده است. این گزارش نشان می‌دهد که شهروندان ایرانی ساکن نقاط شهری در خرداد امسال با سرعت تورم ۱۱.۵درصدی (۷.۸واحد درصد بیشتر از اردیبهشت‌ماه) و شهروندان روستانشین هم با سرعت تورم ۱۵.۸درصدی، ۱۳واحد درصد بیشتر از ماه قبل مواجه شده‌اند و در نتیجه حذف ارز ۴۲۰۰برخی کالاهای اساسی، شکاف و سرعت نرخ تورم روستایی از شهری بیشتر از همیشه شده است.
این گزارش می‌افزاید: نرخ تورم سالانه در خرداد امسال با ۷دهم درصد افزایش به ۳۹.۴درصد رسیده و خانوارهای شهری تورم سالانه ۳۸.۹درصد و روستایی ۴۱.۸درصدی را تجربه کرده‌اند.

افزایش فشار تورم بر فقرا

آمارهای رسمی نشان می‌دهند که بخش زیادی از تخلیه تورم حذف ارز ۴۲۰۰بر دهک‌های پایین جامعه وارد شده؛ به‌گونه‌ای که دهک دهم یا ثروتمند جامعه شاهد افزایش ۸.۴درصدی هزینه‌های خود شده است؛ درحالی‌که دهک اول یا فقیرترین قشر جامعه با فشار تورمی ماهانه ۱۹.۵درصدی مواجه شده است. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات طی خردادماه بر دهک فقیرترین ۳۱درصد و ثروتمندترین ۲۲.۳درصد اعلام شده است.

درصد تغییر ماهانه شاخص کل تورم بر دهک‌های مختلف

از زمان انتشار نرخ تورم توسط مرکز آمار ایران در فروردین ۱۳۹۵تاکنون، بالاترین سرعت رشد تورم ماهانه در خرداد امسال ثبت شده و برای نخستین بار در ۷۵ماه گذشته است که نرخ تورم ماهانه دورقمی شده و به ۱۲.۲درصد رسیده است. البته دولت انتظار دارد با اجرایی شدن برنامه هوشمندسازی یارانه کالاهای اساسی، فشار تورم بر دهک‌های فقیر و متوسط کاسته شده و سرعت رشد قیمت‌ها در ماه‌های آینده کمتر شود.

روند شاخص تورم ماهانه از فروردین ۱۳۹۵تا خرداد ۱۴۰۱

تکرار موج سوم تورم

این گزارش می‌افزاید از فروردین سال ۹۵تا خرداد امسال مردم ایران شاهد ۳موج تورمی بوده‌اند؛ به‌گونه‌ای که نرخ تورم نقطه به نقطه از ۷درصد در فروردین ۱۳۹۷روند پرشتابی را تجربه کرد و در اردیبهشت سال ۹۸به اوج خود یعنی ۵۲.۱درصد رسید.
پس از آن این روند نزولی شد و در فروردین سال ۹۹به ۱۹.۸درصد رسید و این وضعیت پایدار نبود و موج دوم تورم نقطه به نقطه شروع شد و نقطه اوج آن در فروردین ۱۴۰۰با ثبت ۴۹.۵درصدی بود و پس از آن بار دیگر شاخص قیمت کالاها و خدمات، مسیر کاهشی را آن هم با سرعت کمتر از ۲ موج قبلی تجربه کرد و در اسفند سال گذشته به ۳۴.۷درصد رسید و انتظارها برای ادامه مسیر رشد قیمت‌ها به سال ۱۴۰۱کشیده شد. تا اینکه تصمیم دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰با هدف هوشمندسازی و هدفمند کردن یارانه کالاهای اساسی از نیمه اردیبهشت باعث شد تا موج سوم تورمی شکل بگیرد و نرخ تورم نقطه به نقطه از ۳۵.۶درصد در فروردین به ۵۲.۵درصد در خرداد امسال برسد که یک رکورد بی‌سابقه است.

روند نرخ تورم نقطه به نقطه از فروردین‌۱۳۹۷تا خرداد‌۱۴۰۱/همشهری

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخوانید:

بخوانید:
بستن
دکمه بازگشت به بالا