اقتصادی

کارشناسان درباره بورس چه می گویند؟

خبرمهم: در قالب یک نظرسنجی، پیش‌بینی ۱۰ کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار و شاخص کل بورس در هفته پیش رو گردآوری شده است.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم، در قالب سوالی سه گزینه‌ای از ۱۰ کارشناس بازار سرمایه، در مورد پیش‌بینی روند شاخص کل بورس در هفته پیش رو که منتهی به چهارشنبه ۱۵ دی ماه ۱۴۰۰ است، نظرسنجی صورت گرفت.

سوال و نتایج این نظرسنجی به همراه نظرات تکمیلی و کوتاه کارشناسان به شرح زیر است:

روند بازار سرمایه و بازدهی هفتگی شاخص کل بورس در هفته آتی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

۱. مثبت. افزایشی

۲. بدون تغییر چشمگیر (کمتر از ۱ درصد)

۳. منفی. کاهشی

شما مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان می‌توانید نتیجه این نظر سنجی را در نمودار زیر مشاهده کنید.

نمودار بورس
نمودار بورس

همچنین در جدول زیر، علت انتخاب گزینه‌ها توسط کارشناسان توضیح داده شده است.

نام کارشناس توضیحات
کورش آسایش گزینه دوم. با توجه به صحبت های ضد و نقیض مسئولان اقتصادی همچنان اعتماد به صورت کامل در بازار ایجاد نشده است. اما فروشنده زیادی نیز در بازار وجود ندارد.
فردین آقابزرگی گزینه اول. به علت کاهش بی‌دلیل آخرین روز معاملاتی هفته پیش و گزارش‌های ۹ ماهه مناسب اغلب شرکت‌ها.
آرتا اسدی گزینه سوم. روند رشدی قدرتمندی ایجاد شده اما نشانه‌های بازگشت آن رشد را در آخر هفته قبل مشاهده می‌کنیم و به احتمال زیاد یک اصلاح ملایم را خواهیم داشت.
امین امیدی گزینه سوم. با توجه به برخورد شاخص کل به مقاومت دینامیک به نظر می رسد هفته‌ای منفی پیش رو باشد.
آراد پورکار گزینه دوم. بازار در حال حاضر روی مقاومت تکنیکالی است و رفتار معامله گران این را نشان می دهد که میل فروش روی مقاومت، بیشتر از خرید است. در نتیجه با این رفتار محافظه کارانه و ارزندگی بازار، انتظار تغییر چشمگیری در شاخص کل را ندارم.
محمد خبری زاد گزینه دوم. بازار هفته آینده بدون تغییر خاص خواهد بود و تک سهم ها مثبت‌های بازار خواهند بود.
ندا رضایی گزینه دوم. با توجه به افزایش عرضه ها در نیمه دوم روز چهارشنبه و نبود نقدینگی مناسب ، بازار در هفته آینده بدون تغییر چشمگیر پیش‌بینی می‌شود.
بابک سالاروند گزینه دوم. باتوجه به در پیش بودن مذاکرات هسته‌ای، به نظر می رسد که بازار در هفته آینده بدون تغییری چشمگیر باشد.
حسین مریدسادات گزینه دوم. با توجه به اتفاقات دقایق پایانی در روز چهارشنبه و فشار فروش در اکثر نمادهای شاخص ساز، ابتدای بازار پرعرضه خواهد بود و به بازگشت بازار در نیمه دوم امیدوار هستیم.
علی ملک لی گزینه دوم. با توجه به وضعیت تکنیکالی شاخص کل، انتظار درجا زدن در این محدوده را داریم.

با توجه به انتخاب ۷۰ درصدی گزینه دوم (بدون تغییر چشمگیر) پیش‌بینی می‌شود شاخص کل در پایان هفته تغییر چشمگیری نداشته و اصلاح‌های احتمالی به صورت نرم و آرام باشد.

لازم به ذکر است نتایج این نظرسنجی و تحلیل کارشناسان، نظر باشگاه خبرنگاران جوان نبوده و سیگنال بورسی و توصیه به خرید یا فروش محسوب نمی‌شود.

انتهای پیام/

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا