اقتصادی

قیمت میوه افزایش یافت؟

خبرمهم: مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار از افزایش ۱۰ درصدی قیمت میوه خبر داد

مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار از افزایش ۱۰ درصدی قیمت میوه خبر داد و گفت: گرانی موز در هفته اخیر بر قیمت سایر محصولات هم اثر گذاشته است، به طوری که ۷۰ درصد محصولات ۱۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم، او افزود: بارها اعلام کرده ایم که اگر واردات موز در قبال صادرات کلیه محصولات کشاورزی نباشد، قیمت موز افزایش می یابد، کما اینکه نرخ هر کیلو موز از ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسیده است.

دارایی نژاد قیمت هر کیلو انگور شیرازی را ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: نرخ کنونی هر کیلو انگور بی دانه قرمز ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، انگور بی دانه سفید ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان، انگور شاهانی ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان، انجیر زرد ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان، آلو سانترال ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، خربزه ۷  تا ۸ هزار تومان، هندوانه ۴ تا ۵ هزار تومان، خیار بوته ای ۶ تا ۱۱ هزار تومان، خیار گلخانه ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان و خیار اصفهان ۴ تا ۸ هزار تومان است.

محصول قیمت هر کیلوکرم
انگور بی دانه سفید ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان
انگور شیرازی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
انگور بی دانه قرمز ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
انگور شاهانی ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان
انجیر زرد ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان
آلو سانترال ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
خربزه مشهدی ۷ تا ۸ هزار تومان
خیار اصفهان ۴ تا ۸ هزار تومان
خیار بوته ای ۶ تا ۱۱ هزار تومان
خیار گلخانه ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار ادامه داد: در حال حاضر هر کیلو سیب گلاب پاییزه با نرخ ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، سیب لبنانی زرد ۸ تا ۱۵ هزار تومان، سیب لبنانی قرمز ۸ تا ۱۵ هزار تومان، شلیل شمس۲۰ تا ۳۰ هزار تومان، گلابی بیروتی ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان، گلابی شاه میوه ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان، لیموشیرین ۱۳ تا ۱۸ هزار تومان، هلو زعفرانی ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان، نارنگی تخم ژاپنی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان و نارنگی انشو ۷ تا ۱۲ هزار تومان در میدان مرکزی و با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی ها عرضه می شود.

محصول قیمت هر کیلوگرم
خرمالو شمال ۸ تا ۱۴ هزار تومان
خرمالو شهریار ۲۰ تا ۲۷ هزار تومان
سیب گلاب پاییزه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
سیب لبنانی زرد ۸ تا ۱۵ هزار تومان
سیب لبنانی قرمز ۸ تا ۱۵ هزار تومان
شلیل شمس ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان
گلابی بیروتی ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان
لیموشیرین ۱۳ تا ۱۸ هزار تومان
موز ۲۶ تا ۳۰ هزار تومان
نارنگی انشو ۷ تا ۱۲ هزار تومان
نارنگی تخم ژاپنی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان
هلو زعفرانی ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان
هندوانه ۴ تا ۵ هزار تومان

او قیمت کنونی هر کیلو بادمجان دلمه ای را ۴ تا ۷ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت هر کیلو بادمجان قلمی ۶ تا ۹ هزار تومان، بادمجان گلخانه ۸ تا ۱۲ هزار تومان، پیاز شیری ۴ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، پیاز قرمز ۵ تا ۷ هزار تومان، سیب زمینی ۴ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، سیرخشک ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان و کرفس ۶ تا ۸ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی ادامه داد: نرخ کنونی هر کیلو فلفل دلمه ای گلخانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، فلفل دلمه سبز ۱۳ تا ۱۸ هزار تومان، فلفل تند ریز ۶ تا ۱۰ هزار تومان، کاهو پیچ سالادی ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان، کاهو رسمی ۶ تا ۱۰ هزار تومان، گل کلم قرمز ۷ تا ۱۰ هزار تومان، گوجه فرنگی ۵ تا ۸ هزار تومان، لوبیا سبز ۷ تا ۱۰ هزار تومان، لیموترش سنگی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان و هویج ۸ تا ۱۲ هزار تومان است.

محصول قیمت هر کیلوگرم
بادمجان دلمه ای ۴ تا ۷ هزار تومان
بادمجان قلمی ۶ تا ۹ هزار تومان
بادمجان گلخانه ۸ تا ۱۲ هزار تومان
پیاز شیری ۴ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان
پیاز قرمز ۵ تا ۷ هزار تومان
سیب زمینی ۴ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان
سیرخشک ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان

او قیمت هر کارتن آناناس را ۹۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و هر کیلو زنجبیل ۸۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

این مقام مسئول درباره آینده بازار میوه بیان کرد: اگر دولت اجازه واردات موز در قبال صادرات تمامی محصولات کشاورزی را داد، قیمت میوه کاهش می یابد، اما تاکنون بخشنامه ای اعلام نشده است.

دارایی نژاد گرانی موز و هزینه نگه داری میوه در سردخانه را علت اصلی نوسان قیمت در بازار اعلام کرد و گفت: اگر اجازه واردات موز در قبال صادرات تمامی‌محصولات کشاورزی را ندهند، قیمت افزایش می یابد، هر چند وزارت جهاد کشاورزی قول هایی در این خصوص داده است.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی با واردات موز در قبال محصولات کشاورزی کشاورزی باید حمایت می کند، اما با واردات موز تنها در قبال صادرات سیب، رانت و انحصار ایجاد می شود که همین امر منجر به خرید و فروش حواله به کیلویی ۴ تا ۵ هزار تومان می شود.

محصول قیمت هر کیلوگرم
فلفل دلمه گلخانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
فلفل دلمه سبز ۱۳ تا ۱۸ هزار تومان
فلفل ریز ۶ تا ۱۰ هزار تومان
کاهو پیچ سالادی ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان
کاهو رسمی ۶ تا ۱۰ هزار تومان
کرفس ۶ تا ۸ هزار تومان
گل کلم قرمز ۷ تا ۱۰ هزار تومان
گوجه فرنگی ۵ تا ۸ هزار تومان
لوبیا سبز ۷ تا ۱۰ هزار تومان
لیموترش سنگی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان
هویج ۸ تا ۱۲ هزار تومان

او درباره آخرین وضعیت تولید مرکبات بیان کرد: امسال برآوردها حاکی از آن است که تولید مرکبات استان مازندران به ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد که با این وجود تولید نارنگی این استان نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش و پرتقال ۳۰ درصد کاهش دارد، اما به سبب هم‌پوشانی نارنگی به جای پرتقال تا اسفند مشکلی در پرتقال و نارنگی نداریم.

دارایی نژاد از کاهش تولید سیب نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: امسال پیش بینی می شود که مجموع تولید مرکبات به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد که با این وجود مشکلی در تامین سیب مورد نیاز نداریم.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی در پایان تصریح کرد: امسال از الان هشدار می دهیم که اجازه ذخیره سازی به هیچ یک از میوه ها را نمی دهیم؛ چرا که ذخیره سازی منجر به افزایش قیمت میوه می شود.

جهت دریافت مهم‌ترین خبرها، ایمیل خود را وارد کنید:

یک دیدگاه

  1. این قیمتها واقعی نیست . نیاز به ضریب ۱.۲۰ برای حداقله .
    البته با این وضعیت مالی مردم این قیمتها هم بسیار بالاست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا