سیاسی

طلب غرامت ۱ میلیارد دلاری” جیسون رضاییان” از دولت ایران!

خبرهای فوری: جیسون رضاییان دیروز در دادگاه فردال واشنگتن حاضر شد و از قاضی خواست دولت ایران را بابت به گفته او "گروگانگیری" و اعمال "شکنجه روانی"بر روی او در دوران بازداشت، به پرداخت 1 میلیارد دلار غرامت محکوم کند.

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرهای فوری، جیسون رضاییان روزنامه‌نگار ایرانی – آمریکایی روزنامه “واشنگتن پست” که ۴ سال پیش به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت و مدتی را در زندان بود، دیروز از دادگاه فدرال آمریکا خواسته بابت دوران زندانش در ایران، دولت ایران را محکوم به پرداخت ۱ میلیارد دلار غرامت به او کند.

روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا، پس از آزادی از زندان و بازگشت به آمریکا، “جیسون رضاییان” در اکتبر سال ۲۰۱۶ از ایران به دادگاه فدرالی در واشنگتن شکایت برده و در ژوئن ۲۰۱۷ از دادگاه خواسته با صدور حکم غیابی علیه ایران، برای او غرامت پولی تعیین کند.

جیسون رضاییان دیروز – سه‌شنبه- در دادگاه حاضر شده و طلب غرامت ۱ میلیارد دلاری از دولت ایران کرده است. او دولت ایران را متهم به گروگانگیری و اعمال شکنجه روانی روی خود در زندان کرده است.

[irp posts=”8595″ name=”آمریکا: مرضیه هاشمی” متهم نیست و به زودی آزاد می شود”]

او به دادگاه گفته حکومت ایران از بازداشت و زندانی کردن او  به مدت ۱۸ ماه به عنوان اهرم فشار در مذاکرات هسته‌ای استفاده کرده است.

او در تیرماه سال ۹۳ به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت و زندانی شده بود و پس از برجام و در قالب توافق تبادل زندانیان بین ایران و دولت سابق آمریکا، در دی ماه ۱۳۹۴  از زندان آزاد و به آمریکا بازگشت.

بنا به نوشته واشنگتن پست او ماموران امنیتی در ایران را متهم به  “گروگانگیری” و اعمال “شکنجه روانی” بر روی خود کرده است و قرار است خانواده او به نفع او در دادگاه شهادت بدهند.

“ریچارد لئون”، قاضی رسیدگی کننده به پرونده، برای استماع شهادت جیسون رضاییان و برادرش “علی رضاییان” و مادر او ” ماری رضاییان” و نیز پزشک او  دو روز تعیین کرده است. در این شهادت قرار است خانواده رضاییان، اسناد آسیب‌های ادعایی که در دوران زندان متحمل شده را به قاضی دادگاه ارایه کنند.

گفتنی است جمهوری اسلامی ایران این دادگاه را به رسمیت نشناخته و هیچ نماینده‌ای از ایران در این محکمه حاضر نشده است. /عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن