اجتماعیفرهنگی

رفع تشنگی و گرسنگی در ماه رمضان

چگونه در ماه رمضان تشنه و گرشنه نشویم؟

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرهای فوری،به دلیل مصادف شدن ماه مبارک رمضان با روزهای گرم و طولانی نسبت به سال های گذشته نیازمند مراقبت های غذایی بیشتری هستیم تا دچار مشکلاتی از قبیل ضعف و افت فشار نشویم. با رعایت توصیه های غذایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، تشنگی و گرسنگی کمتری در این ماه خواهید داشت.

در ماه رمضان چه بخوریم که کمتر تشنه شویم؟

تشنه شدن در طول روز در ماه رمضان یکی از آزاد دهنده ترین مشکلات روزه داری است که با کمی تغییر ساده در رژیم غذایی افطار تا سحر می توان میزان تشنگی را تا حد زیادی کاهش داد. در این قسمت لیستی از مواد غذایی که به تامین آب بدن در طول روز کمک می کند را ارائه می دهیم:

آب بنوشید

آب بنوشید

نوشیدن آب کافی بین افطار تا سحر می تواند تا حد زیادی نیاز بدن را تامین کند و باعث کم تر تشنه شدن در طول روز گردد. میزان مناسب مصرف آب در هر روز برای بدن بین ۸ تا ۱۲ لیوان است که بهتر است سعی کنید مقدارهای کمی آب در فاصله زمانی کم تری بنوشید تا هم آب بدن تان تامین شود و هم مانع باد کردن معده شوید.

میوه و سبزیجات را فراموش نکنید

میوه و سبزیجات نیز منبع بسیار خوبی برای تامین آب مورد نیاز بدن است که علاوه بر آن به دلیل داشتن فیبر فراوان باعث می شود احساس سیری طولانی تری داشته باشید.

غذاهای چرب و پرنمک را کنار بگذارید

غذاهای پر چرب و پر نمک به این دلیل که برای هضم نیاز به مقدار زیادی آب دارند میزان آب بدن را کم کرده و باعث تشنگی بیشتر در طول روز می شوند. خوردن غذاهای آب پز و دارای سبزی جات تا حد زیادی آب بدن را تامین کرده و با سهولت در گوارش از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند.

در وعده سحری مواد شیرین نخورید

خوردن مواد شیرین مانند زولبیا و بامیه در وعده سحر باعث می شود در طول روز دچار افت قند خون شده که در نتیجه احساس گرسنگی در طول روز را تشدید می کند. مصرف مواد غذایی که نشاسته دارند بسیار بهتر از مواد قندی است زیرا نشاسته مانند قند به سرعت وارد جریان خون نمی شود و از افت قند خون جلوگیری می کند.

کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید تا در طول روز گرسنه نشوید

مصرف مواد غذایی که دارای کربوهیدرات فراوان هستند به دلیل دیر هضم بودن زمان طولانی تری حس سیری را نگه می دارند. از بهترین مواد غذایی کربوهیدرات دار می توان به برنج، نان و ماکارونی اشاره کرد که توصیه می شود همراه با سبزیجات مصرف شود تا به این ترتیب هم آنتی اکسیدان و هم آب بدن تامین شود.

نوشیدن آب فراوان در سحر باعث جلوگیری از تشنگی در طول روز نمی شود

این تصور اشتباه استکه بسیاری از مردم فکر می کنند اگر آب زیادی به یک باره در سحر بنوشند از تشنگی شان در طول روز کاسته می شود. انجام این عمل نه تنها تاثیری ندارد بلکه تنها کار کلیه ها را بیشتر می کند و آب اضافی از بدن خارج می شود.

پس بهتر است به صورت مکرر و هر بار به مقدار کم آب بنوشید و البته از خوردن سبزی جات و میوه ها از جمله میوه های آبدار نیز غافل نشوید تا آب بدن تان به خوبی تامین شود و در نتیجه در طول روز احساس تشنگی کم تری را داشته باشید.

تمام گروه های مواد غذایی را در برنامه غذایی تان بگنجانید

گروه غذایی

در ماه رمضان به برنامه غذایی خود اهمیت ویژه ای بدهید و سعی کنید در فاصله زمانی افطار تا سحر از تمامی گروه های مواد غذایی استفاده کنید تا بدن تان دچار کمبودی نشود و بتوانید این ماه پر فضیلت را به خوبی و بدون داشتن مشکل سلامتی پشت سر بگذارید.

در آخر نیز:

با راهکارهایی برای مبارزه با احساس تشنگی و گرسنگی در طول ایام ماه رمضان آشنا شدیم، البته ناگفته نماند که در روزهای اول از ماه مبارک رمضان باید کمی صبور باشید هر چه قدر که جلوتر می روید بدن تان هم بیشتر به روزه داری عادت می کند. اگر باز هم تمایل دارید راهنمایی های بیشتری را مطالعه کنید می توانید از لینک های پیشنهادی زیر استفاده کنید و هم چنان میهمان ما باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن