اقتصادی

بدون نفت چند سال دوام می‌آوریم؟

خبرهای فوری: سید کمال سید علی گفت: آمریکا با تشدید تحریم‌ها علیه ایران پا را از جنگ اقتصاد فراتر گذاشته و همان طور که آقای ظریف گفته ایران را هدف "ترور اقتصادی" قرار داده است.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، معاون اسبق بانک مرکزی با اعلام این مطلب افزود: ترور تنها برخورد فیزیکی و نظامی را در بر نمی گیرد چرا که فشارهای اقتصادی وارده بر ایران نیز به نوعی ترور محسوب می شود و باید برای آگاهی جامعه بین المللی از این شرایط اقدام کرد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی نیز ایران با وجود تمامی فشارها از پس اداره خود بر می آید، گفت: این حرف من نیست، صندوق بین المللی پول در گزارشی میزان ذخایر ارزی ما را ۱۳۰ میلیارد دلار اعلام کرده است، این بدان معنی است که حتی بدون فروش نفت ما قدرت آن را داریم که ۵ سال کشور را اداره کنیم و بی تردید در این دوره زمانی راهکارهای تازه ای اندیشیده می شود پس اقتصاد ایران حتی بدون نفت نیز قادر است به حیات خود ادامه دهد نکته اما اینجاست که حضور ایران در بازار جهانی نفت حق ماست و ایران از این بازار حذف شدنی نیست.

 وی اضافه کرد: منابع ارزی حاصل از فروش نفت در دیگر کشورهای خریدار نفت، نیز از میان نرفته و در نتیجه می توان از آن برای ورود کالا بهره گرفت.

 او با تاکید بر اینکه در شرایط مذکور لازم است متناسب با تاکتیک های جنگی دشمن در حوزه اقتصاد تصمیم گیری کرد،  به اینکه ممانعت آمریکا از ورود مواد اولیه به ایران اشاره کرد و گفت: تلاش برای متوقف کردن چرخ تولید و … زندگی طبقه مولد و کارگر را در ایران نشانه می رود.

 سید علی با تاکید بر اینکه مسئولان تلاش برای خنثی کردن تاثیر این اقدامات را در دستور کار قرار داده و بی وقفه فعالیت می کنند، اضافه کرد: اما باید در نظر داشت که اقدامات آمریکا در منطقه نیز بحران‌زاست و این کشور تلاش گسترده ای برای مداخله و ایجاد بحران در این کشورهای در دستور کار دارد.

 قول و عمل یکی نیست

سید علی با اشاره به اینکه قول آمریکا با عمل این کشور مطابقت ندارد، گفت: آنها عنوان می کنند که مشکلی در ورود مواد غذایی و دارو به ایران وجود ندارد اما دیدیم در حادثه سیل اخیر چگونه مانع از ورود کمک ها به کشور شدند.

وی با اشاره به اینکه در مواردی پزشکان آمریکا مبالغی را برای کمک به مصدومان زلزله و سیل جمع کرده بودند، گفت: با این حال به رغم صدور مجوزها در آمریکا، فضای تهدید به قدری گسترده شد که بانک ها این بار، مانع از انتقال پول شده و خود را کنار کشیدند.

این کارشناس ارشد ارزی با تاکید بر اینکه ترور اقتصادی وضعیت مردم را نشانه رفته است، با تاکید بر ضرورت تبیین این موضوع در سطح جهانی ادامه داد: هر چند فشار بر ایران افزایش قابل توجهی را تجربه کرده اما واقعیت این است که نشانه های شکست سیاست آمریکا نیز در حال آشکار شدن است و این تنها ما نیستیم که از بابت این سیاست ها متاثر می شویم.

مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات ادامه داد: بی تردید بخشی از این فشارها زندگی مردم آمریکا را نیز تحت تاثیر قرار می دهد چرا که بالا رفتن قیمت نفت خود موجبات رشد قیمت فرآورده ها را از یک سو و افزایش هزینه تولید را از سوی دیگر فراهم می کند.

 او اضافه کرد: بازارهای جهانی نفت نیز کم کم به تشدید فشار علیه ایران واکنش نشان می دهند و کارشناسان بین المللی نیز پیش بینی می‌کنند قیمت ها افزایش یابد، به این ترتیب اقتصاد آمریکا نیز از سیاست های خصمانه ترامپ آسیب خواهد دید.

سید علی گفت: تعدد منابع ایران و قدرت ژئوپلتیک ما البته نشان می دهد با تحمل این شرایط سخت، می توانیم فشارها را کاهش دهیم چرا که به هر روی دیگر تولیدکنندگان نیز قادر به پرکردن جای ایران در بازار نفت نیستند.

ضرورت توجه به کانال های مالی

 وی با اشاره به اینکه ایران باید در این شرایط بیش از پیش به ایجاد کانال های مالی با  دیگر کشورها و خصوصا همسایگان اقدام کند، ادامه داد: حذف ایران از بازار نفت رویایی بیش نیست و از سوی دیگر با استفاده از این کنال های مالی می توان مشکلات را تا حد زیادی مدیریت کرد.

[irp posts=”17193″ name=”واردات نفت چین از ایران در ماه مارس به بیشترین میزان ۶ ماه گذشته رسید”]

‫۶ نظرها

 1. اتکاء به حمایت الهی در مواجهه با دشمن

  از دشمنان نبایستی یک بیمی انسان به خودش راه بدهد. و اتکاء به حمایت الهی امر بسیار مهمی است؛ وقتی‌که بنی‌اسرائیل حرکت کردند و از مصر بیرون آمدند و جناب موسی اینها را آورد، خب بعد از مدتی لشکر فرعون از پشت رسید؛ فَلَمّا تَرآءَا الجَمعانِ قالَ اصحابُ موسی‌ اِنّا لَمُدرَکون، (۱) وقتی که این دو جمعیت به حدی رسیدند که دیگر همدیگر را از دور میدیدند یعنی اینها میدیدند که آنها دارند می‌آیند، آنها هم اینها را میدیدند؛ قالَ اصحبُ موسی‌ اِنا لَمُدرَکون، پدرمان در آمد، از دست رفتیم؛ قالَ کَلّا اِنَّ مَعِیَ رَبّی سَیَهدین؛ (۲) ببینید این درس است: با خدا باشید، خدای متعال مگر وامیگذارد بنده‌ای را که با او باشد؟ لاَتخافا اِنَّنی مَعَکُما اَسمَعُ و اَری‌؛ (۳) در بخش دیگری از قضیه‌ی حضرت موسی. با خدا که باشیم، برای خدا که باشیم، خدای متعال کمک میکند. این هم این وظیفه‌ی دیگر، بیمناک نشدن
  سخنان حضرت آقا

 2. ۱۳۰ میلیارد دلار داره ایران وقتی تحریمه نمیتونه کالا وارد کنه به چه درد میخوره، ۱۳۰ میلیارد دلار کاغذ پارس الان، فکنم امسال سال آخرمون باشه ☹️

 3. با سلام.بنظرم ما از خودی بیشتر خوردیم تا دشمن.اینهمه رانت و دزدی و واگذاریهای خصولتی و خودروسازهای غارتگر و قاتل و وزیرانی با فرزندانی رانت خوار و فاسد که خود مجلسیها و دولتیها اعتراف دارند که کمر مردممونو شیکستند.و خصوصی سازی های صوری و ……
  خودمونو گول نزنیم.یه مورد از این قضایا تو کشورهای دشمنمون چرا اتفاق نمیفته؟!!!!!!!مردم میبینند و قضاوت میکنند.جواب خدا و خون شهدا رو کی میخواد بده.اون شهیدی که با خداش عهد کرد که جونشو واسه فردای بهتر مردمِ وطنش میده.کی جواب اون عزیزانِ از دست رفته رو میده.ننگ بر هر فاسد تو هر درجه و پست و مقامی که هست.ننگ

 4. تنها راه نجات اقتصاد همان کاری است که دولت ترکیه انجام میدهد،باید درهای کشور را به روی توریست ها باز کرد،ترکیه نه نفت دارد و نه گاز.تنها توریست است که بخش اعظم اقتصاد این کشور را سر پا نگه داشته است. باید رهبری با حکم حکومتی بحث حجاب و آزادی های فردی برای توریست ها را حل کنند. با رونق توریست هم ارز آوری میشود و هم اشتغال ایجاد میشود.ارز حاصل از توریسم را نیز میتوان به سرمایه گذاری در صنعت تولید اختصاص داد.

   1. مرگ بر ترامپ
    مرگ بر امریکا
    مرگ بر اسراییل
    مرگ بر هر چی کافر بی دین متعصب
    مطمعن باشید امریکا مثل شوری سابق متلاشی خواهد شد.
    درود بر احمدی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن