اقتصادی

ارزش روز سبد سهام عدالت آب رفت/تبخیر کمتر از دو ماه یارانه در عرض ۱۰ روز

خبرهای فوری: طی 10 روز پایانی آبان ماه به ازای هر یک از مشمولان سهام عدالت از مجموع 49 میلیون و 226 هزارو 193 مالک اوراق سهام عدالت ، مبلغ 106 هزار و 163 تومان از ارزش بازاری سهام شرکت‌های بورسی موجود در سبد سهام عدالت آن‌ها از بین رفته است.

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرهای فوری، مستندات سازمان خصوصی‌سازی نشان می‌دهد ارزش روز پرتفوی شرکت‌های سهام عدالت طی ۱۰ روز پایانی آبان ماه امسال با افت ۵ هزار و ۲۲۶ میلیارد تومانی مواجه شده است.

این رقم با توجه به حجم ۳۵۰۰ میلیارد تومانی یارانه پرداختی در هر ماه، اندکی کمتر از دو ماه یارانه جدود ۷۶ میلیون ایرانی است که طی ۱۰ روز تبخیر شده است.

بر اساس این گزارش ، هم اکنون در پرتفوی یا سبد شرکت‌های سهام عدالت ، ۴۹ شرکت حضور دارند که از این تعداد ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی را شامل می‌شوند.

ارزش سهام این تعداد شرکت در زمان واگذاری به سبد سهام عدالت معادل با ۲۶ هزارو ۶۳۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود که از این رقم معادل با ۳ هزار و ۸۵۳ میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان از سهام شرکت‌های غیر بورسی و ۲۲ هزارو ۷۸۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سهام شرکت‌های بورسی به این پرتفوی واگذار شده است.

با توجه نوسان روزانه قیمت سهام شرکت‌های بورسی در تابلوی معاملات بورس ، ارزش روز قیمت سهام شرکت‌های بورسی پرتفوی سهام عدالت تا پایان ۳۰ آبان ماه امسال به رقم ۹۷ هزار و ۶۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بالغ شده در حالی که این رقم در دوره منتهی به پایان ۲۰ آبان ماه امسال یعنی حدود ۱۰ روز قبل از تاریخ مذکور معادل با ۱۰۲ هزار و ۸۴۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بود.

جدول1

جدول 2

به این ترتیب ارزش روز پرتفوی سهام عدالت با احتساب ارزش روز سهام شرکت‌های بورسی و ارزش ثابت سهام شرکت‌های غیر بورسی طی ۱۰ روز پایانی دومین ماه پاییز امسال با تبخیر ۵ هزار و ۲۲۶ میلیارد تومانی ارزش سبد خود مواجه بوده است.

با این اوصاف می‌توان گفت تا تاریخ مذکور به ازای هر یک از مشمولان سهام عدالت از مجموع ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزارو ۱۹۳ مالک اوراق سهام عدالت ، مبلغ ۱۰۶ هزار و ۱۶۳ تومان از ارزش بازاری سهام شرکت‌های بورسی موجود در سبد سهام عدالت آن‌ها از بین رفته است.

با وجود سپری شدن حدود ۱۲ سال از تخصیص سهام عدالت به بیش از ۴۹ میلیون ایرانی و اجرای سیاست‌های اصل چهار و چهار قانون اساسی اما همچنان امکان آزاد سازی اوراق این سهام فراهم نیست و برای دولت و مجلس به یک مسئله حل نشده تبدیل شده است. /فارس

[irp posts=”6157″ name=”نرخ اجاره‌بها در مناطق مرفه‌نشین پایتخت + جدول”]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن