اجتماعیاقتصادیفرهنگیکل اخبار

اختصاص ۸۲۷ میلیارد تومان برای واریز مطالبات فرهنگیان/آغاز واریز حق التدریس معلمان

خبرهای فوری: به فرهنگیان قول داده‌ایم پرداخت مطالبات را در رسانه‌ها منعکس نکنیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی سایت خبرهای فوری، علی الهیار ترکمن امروز در نشست خبری با رسانه‌ها با مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم، اظهار کرد: هم اکنون آموزش و پرورش عدم تحول خود را ناشی از نهادهای بیرونی می‌داند و آنها نیز معترضند که آموزش و پررش در راستای تحول حرکت نمی‌کند و برخی نهادها نیز تکالیفی بالاتر از حد انتظار برای آموزش و پرورش تعیین می‌کنند از سوی دیگر برخی سیاستگذاری‌ها در راستای اهداف تحولی نیست.

وی افزود: تمام ارکان دولت و مجموعه قانونگذاری کشور که به تسهیل شرایط اجرایی می‌توانند کمک کنند باید برای رسیدن به تحول با آموزش و پرورش همراه شوند.

معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش گفت: نقش معلم بسیار محوری است و مطالبات منطقی و دغدغه‌های او از مجموعه آموزش و پرورش می‌تواند ما را در مسیر تحول کمک و شرایط را تسهیل کند تا با اجرای سیاست‌ها در این زمینه در یک مسیر مشخص حرکت کنیم و با هدف مشترک به تحول که در اسناد بالادستی مورد توجه قرار گرفته است، برسیم.

الهیار ترکمن ادامه داد: برای هفته معلم برنامه‌های متمرکز در سطح استان، شهرستان  منطقه اجرا می‌شود که این برنامه‌ها از روز ۱۲ اردیبهشت که همزمان با سالروز شهادت استاد مطهری است با عنوان روز شهید مطهری اسوه معلمی آغاز می‌شود.

وی افزود: روز دوم از هفته معلم با عنوان معلم زمینه‌ساز وحدت ملی نامگذاری شده است؛ چراکه با توجه به شرایط خاص کشور باید در چارجوب وحدت ملی به صورت منسجم حرکت کنیم. روز سوم با عنوان معلم و مسئولیت حاکمیت با توجه به گام دوم انقلاب نامگذاری شده است.

معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: روز چهارم با عنوان معلم و مرجعیت اجتماعی، روز پنجم با عنوان معلم مولد سرمایه انسانی و محور توسعه پایدار در سال رونق تولید، روز آخر هم با عنوان معلم، مسئولیت پذیری و حراست از قداست معلمی نامگذاری شده است.

[irp posts=”3688″ name=”خبر خوش مالی برای فرهنگیان و معلمان”]

فرهنگیان ۱۱ اردیبهشت به دیدار رهبر انقلاب می‌روند

الهیار ترکمن تصریح کرد: در روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت معلمان به دیدار به رهبر معظم انقلاب می‌روند، همچنین دیدار با رئیس جمهور و رئیس مجلس از سایر برنامه‌های طراحی شده است. همچنین نشست صمیمی وزیر آموزش و پرورش روز جمعه در دارالفنون با حضور معلمان منتخب برگزار خواهد شد و وزیر‌ آموزش و پرورش نیز در سخنرانی‌های بین خطبه نمازجمعه تهران صحبت خواهد کرد.

وی درباره مطالبات فرهنگیان عنوان کرد: مراسم هفته معلم به عنوان یک نماد برای تکریم مقام والای آنها انجام می‌شود تا بگوییم مجموعه کشور و آموزش و پرورش قدردان زحمات آنها هستند، وظیفه اصلی ما حرکت به سمت تکریم عملی و قرار دادن معلم در جایگاه واقعی خود است و سند تحول نیز همین هدف را دارد.

معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: به دلیل برخی مسائل و مشکلات در برخی برنامه‌ها با کندی مواجه می‌شویم و نمی‌توانیم بسیاری از تعهدات را به موقع انجام دهیم در همین رابطه باید بگویم که پرداخت مطالبات حق معلمان است اما با وقفه‌هایی مواجه می‌شود، هرچند ما تلاش کردیم با توجه به مقدورات دولت و محدودیت‌ها در تأمین منابع کلی کشور بتوانیم این موضوع را در سال ۹۷ مدیریت کنیم.

سال ۹۷، ۳۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای حقوق اعتبار دریافت کردیم

الهیار ترکمن افزود:
اولویت اصلی ما پرداخت حقوق و عیدی معلمان بود و تلاش کردیم که با تأخیر همراه نشود. در سال ۹۷، ۳۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب حقوق ما بود که در ۱۲ ماه سال ۹۷، ۳۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان دریافت کردیم و بر روی پرداخت‌های اصلی متمرکز شدیم، پرداخت‌های کلان با حجم اعتبارات بالا به دلیل محدودیت‌ها، با مشکلاتی مواجه شد.

وی با اشاره به اینکه ماهانه سه هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌کنیم، افزود: تلاش ما این است پرداخت‌های اصلی به معلمان با تأخیر مواجه نشود البته در سال ۹۷ موارد دیگری نیز در دستور کار پرداختها بود و در تعطیلات نوروز از محل حساب ذخیره ارزی که دولت برای برخی دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش تأمین کرد، توانستیم بخشی از مطالبات را پرداخت کنیم.

به فرهنگیان قول داده‌ایم پرداخت مطالبات را در رسانه‌ها منعکس نکنیم

معاون برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه به فرهنگیان قول داده‌ایم در راستای احترام به خواسته آنها از بیان جزئیات پرداخت مطالبات در رسانه‌ها خودداری کنیم، گفت: آنها می‌توانند اخبار تکمیلی و ریز جزئیات پرداخت مطالبات را از طریق سایت آموزش و پرورش رصد کنند.

الهیار ترکمن بیان کرد: فرهنگیان معتقدند که سایر کارمندان دولت هم مطالباتی دارند، اما پرداخت آنها رسانه‌ای نمی‌شود اما پرداخت مطالبات آموزش و پرورش هر روز در رسانه‌ها منعکس می شود و این شیوه صحیح نیست.

ماجرای محقق نشدن وعده های وزیر آموزش و پرورش درباره پرداخت مطالبات

وی عنوان کرد: تخصیص سه ماهه آخر سال ۹۷، ۸۳۵ میلیارد تومان بود که در نوبت پرداخت خزانه قرار داشت اما در تاریخ ۲۹ اسفند تخصیص صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه به دلیل عدم تحقق منابع عمومی کشور باطل شد و وزیر آموزش و پرورش نیز از پرداخت مطالبات خبر داده بود اما چند روز پس از اعلام او  تغییراتی در سیاست‌های بودجه‌ای دولت رخ داد و باعث شد این وعده محقق نشود و فرهنگیان وزیر آموزش و پرورش را متهم کردند که حرف خلاف واقع زده است.

معاون برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش افزود: در تاریخ ۵ فروردین ۹۸ اعتباری را دریافت کردیم اما میزان آن بسیار کمتر از رقمی بود که به ما قول داده بودند بنابراین پرداخت مطالبات را اولویت بندی کردیم که شامل حق‌الزحمه معلمان خرید خدمات و حقوق معلمان خارج از کشور بود.

پرداخت ۸۲۷ میلیارد تومان به آموزش و پرورش برای پرداخت مطالبات طی هفته اخیر

الهیار ترکمن ادامه داد: هفته گذشته ۲۶۱ میلیارد تومان از باقیمانده تخصیص سال ۹۷ از محل حساب ذخیره ارزی محقق شد همچنین روز شنبه هفته جاری ۵۶۶ میلیارد تومان هم از محل تنخواه ۹۷ محقق شد که به حساب استان‌ها بابت پرداخت حق التدریس‌ها و حق‌الزحمه امتحانات واریز شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در هفته معلم منتخبان فرهنگیان در برنامه‌های ملی شرکت می‌کنند، افزود: با توجه به تجربه گذشته آموزش و پرورش بحث انتخاب معلمان نمونه را نداریم و معلمان شاخص از طرف ادارات آموزش وپرورش استان‌ها انتخاب و معرفی می‌شوند.

معاون برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: در راستای سیاست‌های تحول نظام اداری کشور وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها باید تغییرات را در چارت اداری ایجاد کنند که یکی از این وزارتخانه‌ها آموزش و پرورش است. بنابراین در راستای وظایف قانونی اقداماتی انجام شد، ساختار آموزش و پرورش را مرور و نیازها را احصا کردیم و به این نتیجه رسیدیم که وزارت بزرگ آموزش و پروش نیازمند معاونت برنامه ریزی است تا اهداف تحول و توسعه کلان را رصد و برای تحقق آنها برنامه‌ریزی کند.

الهیار ترکمن گفت: وظیفه ساماندهی نیروی انسانی نیز به معاونت برنامه‌ریزی و منابع انسانی واگذار شد است و کار ساماندهی شروع شده و برای نقل و انتقال فرهنگیان برنامه‌های مشخصی داریم که تا پایان اردیبهشت باید تکلیف نقل و انتقال‌ها مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به نیازهای آموزش و پرورش و اینکه در سال‌های حاد بودن خروج نیروی انسانی و بازنشستگی فرهنگیان قرار داریم از این رو در حوزه استخدام نیرو برنامه‌هایی را داریم، افزود: نیازهای خود را برآورد  کردیم و برای امسال درخواست اختصاص ۵۵ هزار مجوز استخدامی ارائه کرده‌ایم که امیدواریم سریعتر به ما اختصاص یابد. /تسنیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن